Analizuję czynniki, które wpływają na zdrowie ludzi, roślin i zwierząt.
Rozwiązywanie problemów matematycznych i wyciąganie logicznych wniosków z obserwacji sprawia mi wiele satysfakcji. Poza tym moje analizy pomagają w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych ludzi i zwierząt. Można więc powiedzieć, że przyczyniam się do poprawy zdrowia i jakości życia.
Jako biostatystyk wykorzystuję w pracy wiedzę z obszaru matematyki, statystyki i biologii. Zbieram i analizuję dane, które gromadzone są podczas badań rozmaitych organizmów żywych. Zazwyczaj jestem częścią zespołu badawczego, który szuka przykładowo odpowiedzi na pytanie „jak cechy gatunkowe zwierzęcia mogą wpływać na jego produktywność?” albo „jak palenie wpływa na zachorowalność na raka płuc?”. Moim zadaniem jest analiza informacji zebranych przez badaczy z mojego zespołu albo dostępnych w już opublikowanych i zweryfikowanych źródłach, takich jak bazy genomów i proteomów, czyli zestawów wszystkich białek danego organizmu, zbiory danych medycznych i wyników badań laboratoryjnych, dane dotyczące rozkładu temperatur i opadów na danym obszarze w określonym przedziale czasowym.
Co powinienem umieć?
Moja codzienna praca to analiza najróżniejszych zestawów danych, dlatego muszę mieć ekspercką wiedzę z matematyki i statystyki. Niezbędna jest umiejętność posługiwania się programem SAS, czyli Statistical Analysis System, oraz używania języka programowania SQL, który służy do opracowywania zapytań do baz danych. Muszę również potrafić tworzyć makropolecenia, czyli komendy w aplikacjach typu Excel, służące do automatyzacji czynności.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie na uniwersytetach, w agencjach rządowych, firmach farmaceutycznych, medycznych, zajmujących się produkcją rolną i hodowlą zwierząt. Pracując dla firm farmaceutycznych lub biotechnologicznych mam szanse na poszerzenie wiedzy w konkretnej dziedzinie, albo nawet na współuczestnictwo w wynalezieniu zupełnie nowej, przełomowej technologii albo leku. Jako pracownik koncernów żywnościowych mam swój wkład w poprawę dobrostanu zwierząt i lepsze wykorzystanie zasobów środowiska. Mogę również wybrać karierę jako freelancer, czyli samemu poszukiwać zleceń od różnych firm.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.