Transport publiczny umożliwia szybkie i sprawne przemieszczanie się pasażerów w ruchu miejskim, krajowym i międzynarodowym. Żeby podróże były komfortowe, potrzebny jest nie tylko odpowiedni tabor i pracownicy obsługujący podróżnych, ale także dobrze opracowane rozkłady jazdy, czyli plany, według których ma odbywać się ruch autobusów, tramwajów, pociągów itp. na określonym obszarze sieci komunikacyjnej. Ich tworzeniem zajmują się specjaliści tacy, jak ja.
Decyduję o godzinach przyjazdów i odjazdów pojazdów komunikacji zbiorowej z konkretnych przystanków i ustalam trasy poszczególnych kursów. Jeśli pracuję jako konstruktor rozkładów jazdy pociągów, opracowuję je dla wszystkich przewoźników realizujących przewozy po torach kolejowych na podległym mi obszarze. Współpracuję też z innymi konstruktorami rozkładów jazdy z sąsiednich obszarów sieci transportowej, aby opracować wygodne rozkłady połączeń międzymiastowych, krajowych i międzynarodowych.
Staram się zaplanować układ połączeń tak, by jak najlepiej odpowiadał potrzebom potencjalnych pasażerów oraz był dopasowany do możliwości przewoźników, także tych towarowych. Żeby zrobić to dobrze, najpierw analizuję dane w otrzymywanych od przewoźników wnioskach o przydzielenie tras. Biorę też pod uwagę opinie i postulaty pasażerów oraz dane określające, jak wielu podróżnych korzysta z konkretnych tras w danych godzinach.
Ważna jest też wiedza o tym, ile pociągów, autobusów, czy tramwajów może przejechać po danej trasie w ciągu godziny, dnia, miesiąca,… gdzie i jakie są możliwości wymijania, zmiany kierunku jazdy, postoju na pętli, gdzie aktualnie znajdują się odcinki remontowane lub w złym stanie, na których ruch musi być prowadzony z ograniczoną prędkością, jak długi musi być postój pojazdu na stacji lub przystanku, żeby pasażerowie zdążyli wysiąść i wsiąść lub przesiąść się do innego środka transportu.
Dbam też o taki grafik przyjazdów i odjazdów różnych środków transportu, np. pociągu i autobusu, w konkretnym punkcie przesiadkowym, aby pasażerowie mogli się przesiąść z jednego do drugiego bez konieczności długiego oczekiwania na dworcu lub przystanku. Oczywiście, nie da się stworzyć idealnego rozkładu, z którego będzie zadowolonych sto procent podróżnych. Warto jednak starać się dopasować go do potrzeb jak największej ich liczby.
Poza opracowywaniem nowych rozkładów jazdy, wprowadzam zmiany w już obowiązujących, aby dopasować je na przykład do harmonogramu prowadzonych prac budowlanych i remontowych. Kiedy co najmniej dwóch przewoźników składa wnioski o przydzielenie tego samego odcinka trasy w tym samym czasie, moim zadaniem jest negocjowanie kompromisu.
Co powinienem umieć?
Muszę bardzo dobrze znać się na obsłudze komputera, szczególnie programów służących do gromadzenia i analizy danych dotyczących ruchu pasażerów, tworzenia symulacji tzw. potoków podróżnych, czyli ich liczby w konkretnych dniach i porach dnia oraz do opracowywania rozkładów jazdy.
Muszę znać rodzaje pociągów, autobusów, tramwajów i innych środków komunikacji zbiorowej, wiedzieć, ilu pasażerów mogą przewieźć, z jaką prędkością mogą się poruszać i jakie ograniczenia je obowiązują. Muszę też znać normy pracy kierowców, maszynistów, motorniczych.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- umiejętność pracy pod presją czasu,
- odporność na stres,
- systematyczność,
- dokładność,
- wytrwałość,
- rzetelność,
- cierpliwość,
- zorganizowanie.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć pracę w przedsiębiorstwach zarządzających siecią kolejową, komunikacją miejską oraz u innych przewoźników oferujących usługi organizowania komunikacji publicznej i transportowej.