Leczę choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
Dzięki mojej pracy pacjenci z problemami skórnymi mogą liczyć na fachową pomoc i skuteczne leczenie, a jakość ich życia poprawia się.
Jako dermatolog diagnozuję i leczę wszelkie zmiany pojawiające się na skórze lub dotyczące jej przydatków: włosów i paznokci. Gdy pacjent przychodzi do mojego gabinetu, dokładnie oglądam zmiany skórne, które go niepokoją, i wypytuję o towarzyszące im inne objawy: swędzenie, wysięk, ból, gorączkę, obrzęk. Czasem obraz skóry jest jednoznaczny, ale bywa, że do zdiagnozowania choroby muszę wysłać chorego na dodatkowe badania: biochemiczne, bakteriologiczne, histologiczne, immunologiczne i inne. Najczęściej sam pobieram próbki do analiz: na posiew, do badań histologicznych czy mykologicznych - wykrywających grzybice, albo robi to pracująca ze mną pielęgniarka. Wykonuję też testy alergiczne.
Co powinienem umieć?
Muszę wiedzieć, które leki mogą potencjalnie wywołać zmiany skórne, a jakich nie wolno podawać chorym uczulonym na konkretną substancję. Przepisując lek muszę ustalić jego dawkę dla konkretnego chorego w zależności od rozpoznania, masy ciała oraz postaci leku i sposobu jego podania: tabletki, maści, globulki, żele, oraz stanu skóry, jeśli lek jest np. do smarowania, dlatego muszę dobrze znać matematykę.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w państwowych lub prywatnych szpitalach, przychodniach, poradniach. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.