Wykonuję elementy zbroi z różnych epok.
Dzięki mojej pracy powstają zbroje i broń biała idealnie odtwarzające elementy uzbrojenia wykorzystywane w konkretnej epoce historycznej. Korzystają z nich grupy rekonstrukcji historycznej, bractwa rycerskie, prywatni kolekcjonerzy i muzea, dla których wykonuję repliki cennych eksponatów. Naprawiam też zniszczone zabytkowe zbroje, przywracając im dawny blask.
Zastanawiałaś się kiedyś, skąd biorą się zbroje i broń bractw rycerskich i grup zajmujących się rekonstrukcją historyczną bitew? Ich wykonywaniem zajmują się właśnie płatnerze. Kiedyś był to fach zajmujący się głównie “ochronnymi” elementami uzbrojenia dla ludzi: zbroje, kolczugi, i koni: kropierze, ale gdy w XVI wieku ciężkozbrojna jazda praktycznie zanikła, nazwę tę przypisano także rzemieślnikom wytwarzającym różnego rodzaju broń białą. Moja praca polega na projektowaniu i wytwarzaniu zbroi oraz broni białej: miecze, szable, sztylety, noże. Najczęściej wykonuję repliki zbroi lub broni na podstawie zachowanych, np. w muzeum, egzemplarzy, rysunków, obrazów, opisów umieszczonych w dawnych kronikach. Tworzę też autorskie projekty, w których ogranicza mnie jedynie własna wyobraźnia. Przystępując do pracy nad nowym projektem najpierw wykonuję dokładne szkice i szablony, z papieru, tektury lub skóry, wszystkich elementów, z jakich będzie się składać gotowa zbroja, znam się więc na rysunku technicznym. Robię to mierząc egzemplarze muzealne lub znajdujące się w prywatnych kolekcjach, dokładnie mierzę też osobę lub zwierzę, dla którego robię zbroję, żeby mieć pewność, że będzie na niego pasować.
Co powinnam umieć?
Muszę znać się na anatomii człowieka i zwierząt, aby np. przewidzieć, które elementy muszą być ruchome, żeby umożliwiać poruszanie się w zbroi. Muszę znać budowę zbroi z różnych epok historycznych i wiedzieć, jak w konkretnym okresie wyglądały tarcze, hełmy, szyszaki, misiurki, napierśniki, karwasze, naczółki, obojczyki, ryngrafy, przyłbice, karaceny i inne elementy uzbrojenia.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w pracowniach płatnerskich, w muzeach, przy tworzeniu rekwizytów do filmów i przedstawień teatralnych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.