Dbam o sprawne działanie urządzeń sterujących ruchem kolejowym.
Dbam o sprawne działanie urządzeń sterujących ruchem kolejowym.
Montując, sprawdzając, regulując i konserwując urządzenia sterujące ruchem kolejowym zapewniam maszynistom dobre warunki pracy, a pasażerom i towarom bezpieczną podróż do miejsca przeznaczenia.
Jako automatyk ruchu kolejowego jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo pasażerów oraz towarów przewożonych koleją. Dbam o sprawne działanie urządzeń, które zapewniają spokojną i bezkolizyjną podróż po torach. Są to między innymi sygnalizacja, urządzenia samoczynnego hamowania pociągów, elektryczne ogrzewanie rozjazdów, blokada liniowa i stacyjna. Do moich obowiązków należy montaż tych urządzeń, sprawdzanie ich stanu technicznego i usuwanie zauważonych usterek. Dbam zarówno o stan urządzeń ręcznych, inaczej zwanych kluczowymi, jak i mechanicznych, przekaźnikowych oraz suwakowych na górkach rozrządowych.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na fizyce, a zwłaszcza dynamice, mechanice i elektryczności, potrafić montować urządzenia zasilające infrastrukturę kolejową w prąd stały i przemienny, potrafić stosować odpowiednie materiały do zabezpieczania końcówek przewodów elektrycznych i oceniać stan izolacji, znać się na urządzeniach elektronicznych, niezbędnych do sterowania pracą maszyn zapewniających bezpieczny ruch pociągów.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w liniach kolejowych, w firmach związanych w transportem tramwajowym lub metrem, w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją , serwisem i naprawą urządzeń do sterowania ruchem kolejowym.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.