Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Tester gier komputerowych

Testuję gry komputerowe, zanim trafią do sprzedaży.

Tester gier komputerowych

Testuję gry komputerowe, zanim trafią do sprzedaży.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy gry komputerowe są wolne od różnego rodzaju błędów, dzięki czemu granie w nie jest przyjemnością i ciekawą formą rozrywki.

Czym się zajmuję?

Jeśli myślisz, że od rana do nocy gram w ciekawe gry, a moim głównym zadaniem jest przejść przez kolejne etapy, to nie do końca masz rację. Owszem, cały dzień w pracy spędzam na graniu, ale mniej skupiam się na pokonywaniu kolejnych poziomów, a bardziej na sprawdzeniu, czy np. fabuła jest logicznie zbudowana, animacje płynne, czy gra nie zacina się odtwarzana przy użyciu różnych kart graficznych, dźwiękowych i systemów operacyjnych albo na starszym sprzęcie, wyposażonym w wolniejszy procesor. Oceniam też funkcjonalność: jakość grafiki, płynność poruszania się postaci, łatwość obsługi panelu sterowania: myszką, klawiaturą, joystickiem. 


Każdy zauważony błąd, np. znikające grafiki, puste pola dialogowe, wtapianie się postaci w ściany, nieuzasadnione zmiany głośności dźwięku, muszę wpisać do raportu, sprawdzając, czy nie został już wcześniej zgłoszony i czy jest to \"bug\" występujący tylko w jednym systemie operacyjnym albo rodzaju karty graficznej, czy też defekt pojawia się na wszystkich urządzeniach. Potem raport wysyłam do projektantów, żeby mogli usunąć te błędy, zanim gra zostanie udostępniona użytkownikom. Wielokrotnie przechodzę przez każdy etap gry, żeby wychwycić jak najwięcej błędów. To oznacza, że np. steruję postacią w sposób całkowicie nielogiczny, niezgodny z jej charakterem i zadaniem, jakie ma wykonać, np. ciągle jadę pod prąd w wyścigach samochodowych, żeby sprawdzić, co się stanie. 


Co powinienem umieć?

W mojej pracy przydaje się znajomość matematyki, a zwłaszcza modeli matematycznych będących podstawą gier komputerowych, dzięki matematyce mogę też sprawdzać poprawność naliczania punktów w grze. 


Muszę dobrze znać język angielski, żeby móc testować anglojęzyczne wersje gier, sprawnie porozumiewać się z członkami międzynarodowych zespołów tworzących gry, posługiwać się programami do testowania,…


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • cierpliwość,
  • odporność na stres,
  • dokładność,
  • kreatywność,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność niekonwencjonalnego podchodzenia do zadań,
  • dyskrecja.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach tworzących gry komputerowe.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.