Pilotuję samolot, przewożąc nim podróżnych na trasach krajowych i zagranicznych. Odpowiadam za stan techniczny samolotu oraz za bezpieczeństwo załogi i pasażerów.
Pilotuję samolot, przewożąc nim podróżnych na trasach krajowych i zagranicznych. Odpowiadam za stan techniczny samolotu oraz za bezpieczeństwo załogi i pasażerów.
Lubię moją pracę, bo panowanie nad ogromną maszyną, sprawianie, że odrywa się od ziemi, sprawnie leci w powietrzu i gładko ląduje, przynosi mi wielką satysfakcję. Lecąc samolotem oglądam wschody i zachody słońca oraz inne piękne zjawiska meteorologiczne. Przyjemne jest również zadowolenie pasażerów, którzy dzięki mnie mogą dotrzeć na wymarzone wakacje czy odwiedzić rodzinę mieszkającą wiele kilometrów od nich.
Jako pilot steruję samolotem pasażerskim podczas lotu i manewrów na lotnisku. Przed startem sprawdzam czy stery działają, czy w zbiornikach jest paliwo a w silniku olej, i czy cały samolot jest sprawny. Potem wprowadzam do komputera pokładowego samolotu informacje dotyczące lotu: z jakiego lotniska startuję, dokąd i jaką trasą polecę, jaka jest masa samolotu. Po wystartowaniu i osiągnięciu odpowiedniej wysokości włączam autopilota, ale pomimo tego cały czas kontroluję wskazania wszystkich przyrządów w kokpicie, żeby móc w porę zareagować w przypadku różnych nagłych zdarzeń, np. załamania pogody.
Co powinienem umieć?
Muszę znać zasady matematyki, aby wiedzieć jak posługiwać się specjalistyczną aparaturą lotniczą i umieć odczytywać jej wyniki.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w liniach lotniczych przewożących pasażerów lub towary, mogę też, po uzyskaniu dodatkowych uprawnień, pracować w ośrodkach szkolących przyszłych pilotów.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.