Tworzę oprogramowanie, które rozpoznaje słowa, żeby zamienić je na tekst.
Tworzę oprogramowanie, które rozpoznaje słowa, żeby zamienić je na tekst.
Dzięki mojej pracy powstają nowe systemy rozpoznawania i syntezy ludzkiej mowy, które usprawniają nasze życie. Oszczędzają czas podczas wypełniania dokumentów, pozwalają obsługiwać nawigację samochodową bez odrywania rąk od kierownicy, ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom niewidomym i słabowidzącym.
Zajmuję się tworzeniem oprogramowania, które rozpoznaje słowa wypowiadane przez człowieka, żeby potem zamienić je na tekst. Dzięki temu można dyktować maszynie niczym kiedyś sekretarce, a system tworzy dokumenty w programie do edycji tekstu, np. dokumentację medyczną pacjentów, wypełnia elektroniczne formularze, wyszukuje treści w internecie, albo pisze SMSy, gdy my jesteśmy zajęci prowadzeniem samochodu. Można dzięki temu także sterować komputerem czy smartfonem bez użycia klawiatury i przycisków. Do tworzenia oprogramowania rozpoznającego mowę wykorzystuję języki skryptowe, takie jak C / C++, Perl, Python, Java, Scheme lub Haskell, muszę więc świetnie potrafić się nimi posługiwać i mieć gruntowną wiedzę z informatyki.
Co powinnam umieć?
W pracy projektuję i wdrażam nowe algorytmy służące do rozpoznawania mowy oraz ulepszam te już istniejące, dlatego muszę dobrze znać matematykę.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się tworzeniem oprogramowania do zamieniania mowy na tekst i tekstu pisanego na pliki dźwiękowe.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.