Mapa Karier v 4.0.0

Kto może pracować zdalnie? 

Autor: Klaudia Stano; Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024

Szukasz pomysłu na angażującą godzinę wychowawczą lub lekcję doradztwa zawodowego? Poznaj scenariusz zajęć, w którym wspólnie z uczniami przyjrzycie się pracy zdalnej przez pryzmat różnorodnych ścieżek kariery. W których profesjach jest możliwa? Gdzie się nie sprawdzi? Jakie są blaski i cienie pracy w domu? 

picture

Ten pomysł na lekcję w formacie PDF pobierzesz tutaj.

Etap edukacyjny

  • klasy VII-VIII szkoły podstawowej;
  • szkoła ponadpodstawowa.

Cel zajęć

  • Uczeń wie, w jakich zawodach możliwa jest praca zdalna lub hybrydowa, i rozważa wady i zalety zatrudnienia na odległość.

Realizowany punkt z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z 2019 r. (kl. VII-VIII szkoły podstawowej)

Uczeń:

  • wyszukuje i analizuje informacje na temat zawodów oraz charakteryzuje wybrane zawody, uwzględniając kwalifikacje wyodrębnione w zawodach oraz możliwości ich uzyskiwania (2.1);
  • wyjaśnia zjawiska i trendy zachodzące na współczesnym rynku pracy, z uwzględnieniem regionalnego i lokalnego rynku pracy (2.3).

Realizowany punkt z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z 2019 r. (liceum, technikum, szkoła branżowa 1 st.)

Uczeń:

  • analizuje informacje o zawodach, kwalifikacjach i stanowiskach pracy oraz możliwościach ich uzyskiwania w kontekście wyborów edukacyjno-zawodowych (2.1 w liceum);
  • analizuje informacje o lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim rynku pracy oraz funkcjonujących na nim zasadach w kontekście wyborów edukacyjno-zawodowych (2.1. w technikum i szkole branżowej, 2.2 w liceum);
  • określa zawody i stanowiska pracy, dla których bazę stanowią jego kwalifikacje, z uwzględnieniem zawodów przyszłości i zapotrzebowania rynku pracy (2.2 w technikum i szkole branżowej);
  • konfrontuje własne zasoby ze zidentyfikowanymi potrzebami i oczekiwaniami pracodawców oraz wymaganiami rynku pracy (2.4).

Sprzęt i materiały

  • laptop lub telefon z dostępem do Internetu dla każdego ucznia;
  • laptop/komputer z rzutnikiem i dostępem do Internetu dla nauczyciela;
  • przygotowana tabela online do uzupełniania przez uczniów, według wskazówek w dalszej części scenariusza.

Zajęcia krok po kroku

Rozgrzewka

Jako rozgrzewkę przeprowadź interaktywną ankietę, w której wybadasz podejście uczniów do pracy zdalnej. Możesz np. zadać pytanie o trzy słowa/określenia, które kojarzą się uczniom z pracą zdalną lub zadać wprost pytania o wady i zalety takiej formy pracy. Aby umożliwić każdemu swobodną i anonimową wypowiedź, skorzystaj np. z narzędzia Mentimeter

Uwaga: Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wykorzystać narzędzie Mentimeter do tworzenia interaktywnych ćwiczeń, obejrzyj nasze wideo-szkolenie. Znajdziesz je tutaj>>.

figurefigure

Podsumuj wyniki i zachęć uczniów do wymiany wrażeń z okresu nauki z domu i/lub nauczania hybrydowego. Czy uczniowie potrafili się samodzielnie zorganizować, czy jednak woleli rytm szkolny? Co im pomagało, a co przeszkadzało w nauce? Jakie widzą zalety i wady tej formy uczenia się? Opowiedz również o własnych doświadczeniach i wyzwaniach w pracy nauczyciela na odległość.

Kto może pracować zdalnie?

Czas na pracę w grupach z wykorzystaniem Mapy Karier.

Przed zajęciami utwórz dokument (np. w Google Docs) lub tablicę w programie Padlet z trzema kategoriami: 

zawody, które można wykonywać całkowicie zdalnie;

zawody, w których część pracy można wykonywać zdalnie, a część w miejscu pracy / w terenie;

zawody, które można wykonywać jedynie w miejscu pracy / w terenie.

Pamiętaj, aby udostępnić uczniom do edycji dokument/tablicę.

Jeżeli wybierzesz program Google Docs (przystępną instrukcję znajdziesz tutaj), Twoja tabela może wyglądać tak:

figure

Jeżeli wybierzesz Padlet (przewodnik po tym programie znajdziesz tutaj), stwórz tablicę podobną do poniższej:

figure

Zadaniem uczniów jest wyszukanie w Mapie Karier zawodów, które pasują do opracowywanej kategorii i wpisanie ich do dokumentu Google/tablicy Padlet

Poproś również o dopisanie do każdego zawodu krótkiego uzasadnienia.  Jeżeli wybierzecie Padlet, Wasza tablica może się zapełniać w taki sposób:

figure

Jeśli uczniowie mają wątpliwości co do klasyfikacji danego zawodu, zachęć ich do poszukania aktualnych ofert pracy w danych branżach i sprawdzenia, czy pracodawcy oferują możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej.

Wskazówka: Jeżeli nie chcecie wykorzystywać laptopów ani komórek, możecie przeprowadzić to ćwiczenie na klasowej tablicy podzielonej na 3 części.

Po trzech rundach, w których każdy uczeń będzie miał możliwość dodania swoich propozycji, przejdźcie do omówienia ćwiczenia:

  • Które zawody było najtrudniej zaklasyfikować do jednej z trzech kategorii? Z czego to wynikało?
  • W której kategorii wpisaliście najwięcej, a w której najmniej zawodów? Dlaczego?
  • Co Was zaskoczyło we wpisach innych osób z klasy? Czy zgadzacie się z klasyfikacją wszystkich zawodów na tablicy?
  • Jakie kompetencje są niezbędne w zawodach pracujących zdalnie, jakie cechy wspólne mają te zawody?
  • Jakie nowe dla Was zawody poznaliście podczas tego ćwiczenia?
  • Jakie macie pomysły na to, w jaki sposób zawody zaklasyfikowane do drugiej i trzeciej kategorii będą mogły w przyszłości realizować swoje zadania zdalnie? (podaj przykład: agent nieruchomości może oprowadzać klientów po nieruchomościach za pomocą technologii VR).

Praca zdalna w ogłoszeniach o pracę

Po zakończeniu ćwiczenia poświęćcie trochę czasu na analizę aktualnych ofert pracy zdalnej. Poproś uczniów, by weszli na wybrany popularny portal z ogłoszeniami o pracy, np: pracuj.pl lub rocketjobs.pl i odfiltrowali oferty zdalne.

Porozmawiajcie o tym, jak wyglądają te oferty i w jaki sposób różnią się od ofert pracy stacjonarnej. Czy występują tylko w niektórych branżach, zawodach, stanowiskach? Jak praca zdalna może wpłynąć na Wasz lokalny rynek pracy?

Praca zdalna: za i przeciw

Jako uzupełnienie prześlij uczniom link do artykułu na blogu w serwisie HomeJob, w którym przytoczone są najważniejsze zalety i wady pracy na odległość. Daj uczniom 5-7 minut na zapoznanie się z artykułem. Czy w tekście pojawiły się argumenty, które nie zostały przytoczone w ankiecie rozgrzewkowej? Co uczniowie sądzą o wskazanych plusach i minusach?

Podsumowanie: Czy praca zdalna jest dla Ciebie?

Pod koniec zajęć warto poprosić uczniów o refleksję nad tym, czego się dowiedzieli, i o odniesienie uzyskanej wiedzy do swoich planów na przyszłość. Spytaj uczniów, w jakim stopniu chcą/są gotowi do podjęcia pracy zdalnej po zakończeniu nauki, np. w skali od 1 do 10. 

Możesz ponownie skorzystać z narzędzia Mentimeter, tak jak proponujemy poniżej: 

figure

Zaproś każdego ucznia do dokończenia zdania: „Dzisiejsze zajęcia … .”. 

Jeśli przeprowadziłaś/eś zajęcia na podstawie tego pomysłu na lekcję, będziemy wdzięczni za wypełnienia anonimowego formularza feedbacku. Dzięki Twojej opinii będziemy mogli ulepszać nasze obecne i kolejne scenariusze zajęć. Dziękujemy!

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org.

Inne pomysły na lekcje, które mogą Ci się spodobać:

Taką mamy umowę!

Zakręcona biografia

Nauka przez całe życie? Zdecydowanie tak!



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.