Gra: Wymień trzy zawody
Autor: Zespół Mapy Karier; Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024
Zaskocz uczniów grą, w której trzeba szybko myśleć i wymieniać zawody z różnych obszarów rynku pracy. Uwaga, wciąga!
Ten pomysł na lekcję w formacie PDF możesz pobrać tutaj.
Etap edukacyjny
- klasy VII-VIII szkoły podstawowej;
- szkoły ponadpodstawowe.
Cel zajęć
- Uczeń wyszukuje podobieństwa między zawodami.
Sprzęt i materiały
- wydrukowane i wycięte karteczki do gry (Załącznik 1) lub ćwiczenie w wersji interaktywnej;
- opcjonalnie: dodatkowe karteczki stworzone według szablonu (Załącznik 2);
- opcjonalnie: timer/stoper;
- opcjonalnie: kilka urządzeń na klasę z dostępem do Internetu;
- opcjonalnie: karteczki do gry w „Wymień trzy" dla starszej młodzieży (BONUS) lub ćwiczenie w wersji interaktywnej.
Zajęcia krok po kroku
Gotowe do wydruku karteczki do gry (Załącznik 1) możesz wykorzystać w dowolny sposób. Jest ich aż 80! Poniżej znajdziesz dwie propozycje na przeprowadzenie zajęć z ich pomocą.
Zachęcamy do wydruku karteczek na grubszym papierze, tak, aby służyły Ci przez dłuższy czas.
Wariant pierwszy: gra całą klasą
Wylosuj karteczkę i odczytaj na forum klasy polecenie (np. „Wymień trzy zawody związane z ochroną środowiska”). Wybierz do odpowiedzi osobę, która jako pierwsza podniosła rękę. Za poprawną odpowiedź przyznawaj 1 punkt. Jeżeli uczeń się zgłosił, ale nie udało mu się wymienić trzech zawodów poprawnie, daj możliwość uzupełnienia odpowiedzi kolejnej osobie. Wyniki zapisuj na tablicy. Powtórz losowanie i zbieranie odpowiedzi w kolejnych rundach. Grę wygrywa osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów.
Jeśli nie chcesz drukować i wycinać karteczek, te same treści znajdziesz w interaktywnej wersji gry, którą przygotowaliśmy dla Ciebie i Twoich uczniów. Przejdź do ćwiczenia kilkając w poniższy obrazek i kolejno losuj pytania z talii kart.
Wskazówka: Aby zwiększyć walor edukacyjny gry, podczas rozgrywki zapisuj polecenia, z którymi uczniowie mają trudność. Pod koniec gry odczytaj jeszcze raz problematyczne instrukcje i poproś, aby uczniowie sami, indywidualnie lub w parach, korzystając z Mapy Karier, wyszukali zawody, które spełniają warunki zapisane na karteczkach.
Wariant drugi: gra w podgrupach
Podziel klasę na mniejsze grupy. W każdej grupie gra będzie przebiegać tak samo. Jedna osoba pełni funkcję sędziego, reszta aktywnie uczestniczy w grze.
Uczeń rozpoczynający losuje kartonik z pytaniem i odczytuje koledze/koleżance obok polecenie (np. „Wymień trzy zawody, które można wykonywać bez ukończenia studiów”). Na zastanowienie i pełną odpowiedź uczeń odpowiadający ma 5/7/10 sekund (dopasuj czas do wieku Twoich uczniów). Czas każdorazowo mierzony jest stoperem (najlepiej, aby czas odmierzał sędzia). Jeśli uczniowi uda się wymienić wszystkie trzy zawody w ciągu ustalonego czasu – otrzymuje punkt. Jeśli tego nie zrobi, czyli wymieni mniej niż trzy zawody – punktu nie otrzymuje, ale za to inna osoba z grupy może podnieść rękę i uzupełnić odpowiedź (tak aby w sumie było ich trzy) i otrzymać punkt. Następnie osoba, która odpowiadała, losuje kolejną karteczkę i czyta pytanie następnej osobie siedzącej obok.
Gra toczy się ustaloną wcześniej liczbę rund. Nad przebiegiem gry czuwa sędzia, który zapisuje punkty i rozpatruje ewentualne spory (poprawność odpowiedzi może sprawdzać w Mapie Karier). Wygrywa uczeń, który pod koniec gry będzie miał najwięcej punktów.
Twój wariant
Zachęcamy do wymyślania własnych wariantów gry!
Bonus: Wymień trzy
Gra „Wymień trzy zawody" cieszy się ogromną popularnością wśród nauczycieli i uczniów, przygotowaliśmy więc dodatkową wersję tego ćwiczenia, „Wymień trzy", skierowaną do starszej młodzieży (karteczki do wycięcia, wersja interaktywna).
Pytania dotyczą wielu aspektów doradztwa zawodowego – samopoznania, wiedzy na temat rynku pracy czy kompetencji. Proponujemy w sumie ponad 30 kart i zachęcamy do ich wykorzystywania na zajęciach jako rozgrzewkę lub jako podsumowanie lekcji.
Przykładowe polecenia:
- Wymień 3 rzeczy, które powinny się znaleźć w każdym CV;
- Wymień 3 powody, z powodu których ludzie zmieniają pracę;
- Wymień 3 pytania, które możesz usłyszeć na rozmowie rekrutacyjnej;
- Wymień 3 przedmioty szkolne, z których chciał(a)byś wykorzystywać wiedzę w przyszłej pracy.
Aby przejść do interaktywnego ćwiczenia, kliknij w ten link lub w poniższy obrazek:
Aby wydrukować karteczki, kliknij w ten link lub w poniższy obrazek:
Jeśli przeprowadziłaś/eś zajęcia na podstawie tego pomysłu na lekcję, będziemy wdzięczni za wypełnienia anonimowego formularza feedbacku. Dzięki Twojej opinii bedziemy mogli ulepszać nasze obecne i kolejne scenariusze zajęć. Dziękujemy!
Jeśli chcesz się z nami skontaktować, napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org.
Inne pomysły na lekcje, które mogą Ci się spodobać: