Mapa Karier v 4.0.0

Zawody wczoraj, dziś, jutro i pojutrze

Autor: Zespół Mapy Karier; Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024

Pracownicy jakich branż są poszukiwani na rynku pracy? Które zawody już niedługo odejdą w niepamięć? Jakie ścieżki kariery pojawią się w przyszłości? Poprowadź zajęcia, dzięki którym uczniowie dowiedzą się, jak sprawdzić zapotrzebowanie na wybrany przez nich zawód.

picture

Ten pomysł na lekcję możesz także pobrać w formacie PDF tutaj.

Etap edukacyjny

  • klasy VII-VIII szkoły podstawowej;
  • szkoły ponadpodstawowe.

Cel zajęć

  • Uczeń wyszukuje informacje na temat zawodów, uwzględniając wymagania rynku pracy i oczekiwania pracodawców.

Realizowany punkt z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z 2019 r. (kl. VII-VIII szkoły podstawowej)

  • Uczeń wyjaśnia zjawiska i trendy zachodzące na współczesnym rynku pracy, z uwzględnieniem regionalnego i lokalnego rynku pracy (2.3).

Realizowany punkt z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z 2019 r. (liceum, technikum, szkoła branżowa 1 st.)

  • Uczeń analizuje informacje o lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim rynku pracy oraz funkcjonujących na nim zasadach w kontekście wyborów edukacyjno-zawodowych (2.1 / 2.2).

Sprzęt i materiały

  • czyste kartki A4 i flamastry/długopisy;
  • przynajmniej jedno urządzenie na klasę z dostępem do Internetu.

Zajęcia krok po kroku

Co będziecie robić w przyszłości?

Zadaj uczniom pytania na rozgrzewkę:

  • Czy macie już pomysł na to, co moglibyście robić w przyszłości?
  • Czy myśląc o różnych alternatywach bierzecie pod uwagę zapotrzebowanie na poszczególne zawody? Jeśli tak, w jaki sposób je oceniacie?

Zawody wymierające, zawody przyszłości

Podziel klasę na dwu- lub trzyosobowe grupy. Każdy zespół otrzymuje trzy czyste kartki A4.

Zespoły mają za zadanie wymyślić (bez korzystania z Internetu) co najmniej po jednym przykładzie zawodu z każdej z poniższych kategorii (jeden zawód = jedna kartka). Poproś uczniów o zapisanie krótkiego uzasadnienia swoich wyborów.

Zawody wymierające, czyli takie, które wykonuje coraz mniej osób i które mogą zaniknąć w przyszłości.

Zawody poszukiwane, czyli takie, na które jest duże zapotrzebowanie i w których obecnie pracuje wiele osób.

Zawody przyszłości, czyli takie, które prawdopodobnie będą poszukiwane w przyszłości (niezależnie od tego, czy dzisiaj już istnieją, czy jeszcze nie).

Po zakończeniu pracy grupowej stwórzcie galerię wszystkich kartek A4 w podziale na kategorie (np. wieszając je na ścianie lub kładąc je na trzech ławkach).

Przyjrzyjcie się propozycjom wszystkich grup i podyskutujcie:

  • Co łączy zawody zidentyfikowane przez Was jako wymierające? Czym się kierowaliście przy ich wyborze?
  • Co łączy zawody o dużym zapotrzebowaniu? Jakie zmiany społeczne/technologiczne umożliwiły rozwój niektórych popularnych obecnie zawodów? Jak sądzicie, czy te zawody utrzymają się na rynku, czy za jakiś czas znikną?
  • Czy łatwo było Wam wymyślić zawody przyszłości? Dlaczego? Czy skupiliście się na niedalekiej czy dalekiej przyszłości?
  • Jakie cechy mają wymyślone przez Was zawody przyszłości?

Jako drugi etap ćwiczenia, spróbujcie wzbogacić Wasze listy zawodów o inne ścieżki kariery z Mapy Karier. Wylosujcie (za pomocą kostki do losowania) zawód i na podstawie opisu zastanówcie się, czy można go przyporządkować do jednej z trzech kategorii (zawód wymierający, zawód poszukiwany, zawód przyszłości). Jeżeli tak, do której? Dlaczego tak? Dlaczego nie? Na czym opieracie swoje przypuszczenia?

Pamiętajcie, że w tym ćwiczeniu nie ma dobrych i złych odpowiedzi. W przypadku niektórych profesji zaklasyfikowanie do jednej kategorii może być niemożliwe. Powtarzajcie losowanie tak długo, jak będziecie mieli ochotę.

Skąd czerpać wiedzę o zapotrzebowaniu?

Przeczytajcie raz jeszcze nazwy „zawodów poszukiwanych”, czyli tych, które przyporządkowaliście do drugiej kategorii. Zadaj klasie pytanie:

W jaki sposób możemy się przekonać, jakie jest faktyczne zapotrzebowanie na specjalistów z określonych dziedzin?

Pomysły zapisujcie na tablicy, a następnie… przetestujcie je, aby sprawdzić, czy Wasze przypuszczenia były słuszne.

Aby zweryfikować faktyczne zapotrzebowanie na specjalistów z określonych dziedzin, możecie skorzystać również z naszych podpowiedzi:

1. Ogłoszenia o pracę w popularnych portalach

Sprawdźcie, w jakich branżach i na jakie stanowiska pojawia się aktualnie najwięcej ofert pracy. Przeanalizujcie portale łączące pracodawców z pracownikami. 

figure

Źródło: infopraca.pl, aktualne oferty pracy według branży i kategorii [dostęp: 24.07.2020]

2. Cykliczne raporty i zestawienia

W Internecie można znaleźć wiele opracowań dotyczących tego, jakie kompetencje są aktualnie najbardziej poszukiwane na rynku pracy.

Poniżej znajdziecie fragment raportu portalu pracuj.pl, podsumowujący działania rekrutacyjne pracodawców w I półroczu 2022 roku.

figure

3. Barometr Zawodów

Barometr zawodów to publikowany co roku raport, przedstawiający regionalną prognozę zapotrzebowania na poszczególne zawody, opracowany na podstawie danych publicznych i przewidywań ekspertów.

Dla każdego zawodu możecie sprawdzić prognozy z dokładnością do powiatów. Na poniższym zdjęciu widzicie mapę Polski ukazującą perspektywy zawodowe dla cukierników w 2020 roku. Kolorem żółtym zaznaczone są powiaty, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników. Kolor niebieski wskazuje na powiaty, w których jest nadwyżka cukierników względem potrzeb lokalnego rynku. Szarym kolorem oznaczono powiaty, w których występuje równowaga pomiędzy popytem a podażą.

figure

Źródło: barmoterzawodow.pl, zapotrzebowanie na zawód cukiernik - prognoza na 2020 rok [dostęp: 24.07.2020]

Na stronie barometrzawodow.pl znajdziecie aktualne listy zawodów deficytowe, nadwyżkowych i w równowadze w skali całej Polski i dla poszczególnych regionów. 

Uwaga! Celowo przedstawiamy kilka różnych źródeł danych, ponieważ żadne z nich nie jest idealne. W danych publicznych często brakuje perspektywy sektora komercyjnego (np. programiści rzadko rejestrują się w urzędach pracy) i odwrotnie. Warto mieć również świadomość, że w przypadku niektórych profesji zdobycie rzetelnych danych o zapotrzebowaniu może być trudne. W takich wypadkach poszukajcie alternatywnych informacji, np. wywiadów z przedstawicielami danego zawodu, blogów branżowych itp.

Po zakończeniu pracy, podyskutujcie o Waszych odkryciach:

  • Czy po przeanalizowaniu różnorodnych źródeł danych dodalibyście coś do Waszej listy zawodów poszukiwanych z pierwszego ćwiczenia?
  • A może usunęlibyście jakiś zawód z tej listy?
  • Jak może pomóc mi ta wiedza?

Inspiracja dla nauczyciela: obszerne zestawienie danych i raportów znajdziesz w naszym wpisie na blogu „Rynek pracy i edukacji w 2021 roku – kompendium wiedzy". Zachęcamy Cię do regularnej aktualizacji wiedzy i śledzenia nowinek.

Podsumowanie

Podsumujcie zajęcia:

  • Czego się nauczyliście podczas dzisiejszej lekcji i w jaki sposób ta wiedza może Wam pomóc w podejmowaniu dalszych decyzji edukacyjno-zawodowych?
  • Jak sądzicie, czy dzisiejsze dane będa wciąż aktualne, gdy Wy będziecie wchodzić na rynek pracy?
  • Jak sądzicie, z jakiego powodu warto śledzić, co dzieje się na rynku pracy, będąc jeszcze w szkole? A może nie zgadzacie się z tą poradą?
  • Jakie czynniki, oprócz zapotrzebowania na rynku pracy, warto brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze szkoły i ścieżki kariery?

Jeśli przeprowadziłaś/eś zajęcia na podstawie tego pomysłu na lekcję, będziemy wdzięczni za wypełnienia anonimowego formularza feedbacku. Dzięki Twojej opinii bedziemy mogli ulepszać nasze obecne i kolejne scenariusze zajęć. Dziękujemy!

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org.

Inne pomysły na lekcje, które mogą Ci się spodobać:

Miękkie lądowanie Twoich uczniów? Kompetencje miękkie!

Odkryj zawody przyszłości

Kto może pracować zdalnie?



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.