Mapa Karier v 4.0.0

Rekomendacje PowerED: jak zapobiegać niepowodzeniom karierowym

Autor: Andrzej Pieńkowski; Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023

picture

We współpracy z niemal setką ekspertów, zespół Katalyst Education opracował rekomendacje dla samorządów, w jaki sposób mogą – wraz ze szkołami, sektorem przedsiębiorstw i organizacjami pozarządowymi – wyrównywać i zwiększać szanse młodzieży na współczesnym rynku pracy. Proponowane rozwiązania są praktyczne, nie wymagają zmian w prawie i doskonale wpisują się w nowy paradygmat polityki społecznej państwa oparty nacentrach usług społecznych (CUS).

Pełną treść rekomendacji zredagowanych przez Martę Wrzosek i Andrzeja Pieńkowskiego znajdziesz na stronie power-ed.pl.

Polska szkoła potrzebuje zmian – to już truizm. Uczniowie nierzadko nie widzą sensu w zdobywaniu wiedzy wymaganej przez podstawę programową. Coraz częściej wspierają ich w tych wątpliwościach rodzice. Dodatkowo brak znajomości realiów rynku pracy przekłada się na trudności z racjonalnym zaprojektowaniem przez młodych ludzi swojej dalszej drogi edukacyjno-zawodowej, a niedostatek kompetencji kluczowych – takich jak umiejętność uczenia się, współpracy, krytyczne myślenie, współpraca, wykazywanie inicjatywy czy poszukiwanie kreatywnych rozwiązań – utrudnia zdobycie i utrzymanie pracy. Rezultatem są niepowodzenia karierowe. Badania społeczne wykazały, że ponad 1/3 Polaków chciałaby wykonywać inny zawód niż obecnie, gdyby mogła jeszcze raz pokierować swoją ścieżką kariery (Bilans Kapitału Ludzkiego, PARP 2019).

Dostrzegając ten problem, w 2018 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło do szkół nowy przedmiot: doradztwo zawodowe. Jednocześnie zobowiązało placówki oświatowe do przygotowania i wdrożenia wewnątrzszkolnych systemów doradztwa zawodowego (WSDZ), które miały zaangażować w działania promujące wiedzę o rynku pracy także dyrekcję, wychowawców i nauczycieli przedmiotowych. Chociaż systemy te nie we wszystkich szkołach działają dobrze, pomysł ten ma ogromny potencjał, by nie tylko pomóc uczniom odnaleźć się w dorosłym życiu, ale też zmienić na lepsze samą szkołę i odbudować prestiż nauczycieli. Rekomendacje PowerED to doskonały drogowskaz, jak może i powinien działać wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego, angażujący nie tylko personel placówki, ale też jej szeroko pojęte otoczenie społeczne.

Pełną treść dokumentu pobierzesz tutaj, a poniżej przedstawiamy skrót rekomendacji:

Twoja szkoła jako lokalne centrum doradztwa zawodowego

REKOMENDACJA 1: Szkoły jako lokalne centra doradztwa zawodowego

- 1A. Etyczny model doradztwa jako fundament funkcjonowania szkoły

Szkoła powinna posiadać kompleksowy i transparentny plan działań z zakresu pomocy w podejmowaniu wyborów edukacyjno-zawodowych, skupiony na potrzebach uczniów.

- 1B. Angażowanie rad rodziców

Szkolne rady rodziców powinny aktywnie uczestniczyć w projektowaniu i nadzorowaniu realizacji programów doradztwa zawodowego w szkole.

- 1C. Etatowy doradca zawodowy jako organizator i koordynator WSDZ

Szkoła powinna zatrudnić doradcę zawodowego na etacie specjalisty, aby miał możliwość skutecznego koordynowania szkolnego programu doradztwa.

Stwórz sieć wsparcia wokół szkoły

REKOMENDACJA 2: Tworzenie lokalnych sieci wsparcia wokół szkół

 

- 2A. Współpraca z rodzicami

Społeczność rodziców uczniów powinna być zapraszana do wspierania działań doradczych realizowanych w szkole, by kontynuować je we własnym domu.

- 2B. Współpraca szkół z przedsiębiorcami i pracodawcami

Szkoła powinna zabiegać o współpracę z lokalnymi pracodawcami w zakresie wspierania szkolnego programu działań doradczych.

- 2C. Współpraca szkół z placówkami z kolejnych etapów edukacyjnych

Szkoła powinna utrzymywać kontakt ze szkołami, do których mogą pójść jej absolwenci, aby ułatwić uczniom poznanie ich oferty.

- 2D. Powołanie powiatowych koordynatorów ds. doradztwa zawodowego

    Samorządy powiatowe powinny koordynować pracę szkolnych doradców zawodowych, aby ułatwiać im organizację większych wydarzeń i współpracę z dużymi pracodawcami.

Pomóż dzieciom poznać rynek pracy

REKOMENDACJA 3: Umożliwienie dzieciom i młodzieży poznania rynku pracy z bliska i od wewnątrz

- 3A. Zapoznanie dzieci i młodzieży z wieloma różnymi rodzajami pracy

Szkoła powinna zapewnić uczniom pełne i wiarygodne informacje o różnorodnych ścieżkach kariery zawodowej, bez ich wartościowania.

- 3B. Umożliwienie uczniom doświadczania środowiska pracy

Szkoła powinna zapewnić uczniom możliwość doświadczenia z pierwszej ręki realiów zatrudnienia w różnych branżach poprzez wizyty w przedsiębiorstwach, asystowanie pracownikom i symulacje miejsc pracy, a starszym uczniom ułatwiać uczestnictwo w stażach i wolontariatach.

- 3C. Zbliżenie między szkolnictwem ogólnym i branżowym

Szkoły ogólnokształcące powinny – we współpracy ze szkołami branżowymi, lokalnymi ośrodkami szkoleń i pracodawcami – włączyć do swojego programu fakultatywne zajęcia pozwalające uczniom zdobyć proste kompetencje zawodowe.

Dostosuj program i metody nauczania do wymagań współczesności

REKOMENDACJA 4: Dostosowanie programu i metod nauczania do wymagań współczesnego świata

- 4A. Rozwijanie kompetencji kluczowych

Szkoła powinna kłaść nacisk na kształcenie miękkich kompetencji niezbędnych na rynku pracy, zwłaszcza umiejętności społecznych, rezyliencji i samodzielności.

- 4B. Tutoring i mentoring prowadzony przez wychowawców

Szkoła powinna, poprzez szkolenia i system motywacji, ułatwiać wychowawcom przyjmowanie roli mentorów i/lub tutorów wobec uczniów.

- 4C. Włączenie zagadnień z doradztwa zawodowego w doskonalenie zawodowe nauczycieli

Programy szkoleń dla nauczycieli powinny obowiązkowo uwzględniać wiedzę o współczesnym rynku pracy oraz praktykę działań doradczych i mentoringowych.

- 4D. Kontekstualizacja treści z podstawy programowej

Szkoła powinna wplatać konteksty zawodowe do wszystkich realizowanych zagadnień z zakresu podstawy programowej wszystkich przedmiotów.

Zapewnij indywidualne wsparcie każdemu uczniowi

REKOMENDACJA 5: Dostępność indywidualnego doradztwa dla każdego ucznia

5A. Regularna diagnoza zasobów i talentów uczniów

Szkoła powinna co najmniej raz w roku aktualizować diagnozę kapitału osobistego uczniów.

- 5B. Umożliwienie każdemu uczniowi odbycia indywidualnej rozmowy doradczej

Szkoła lub samorząd powinny przynajmniej raz w czasie etapu edukacyjnego zapewnić każdemu uczniowi możliwość porozmawiania w cztery oczy z wykwalifikowanym doradcą zawodowym.

- 5C. Przestrzeń na indywidualne konsultacje z doradztwa zawodowego w szkole

Szkoła powinna zapewnić pomieszczenie do dyspozycji szkolnego doradcy zawodowego, dostosowane do organizacji rozmów doradczych i spotkań z przedstawicielami rynku pracy.

Szerokie uzasadnienie i praktyczne wskazówki dotyczące wdrażania każdej z powyższych rekomendacji znajdziesz na stronie: power-ed.pl.  

Jeśli jesteś szkolnym doradcą zawodowym, dyrektorem placówki oświatowej lub przedstawicielem samorządu i chcesz spróbować wdrożyć powyższe rekomendacje w swojej okolicy, napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org – doradzimy i pomożemy.

Inne artykuły na blogu, które mogą Ci się spodobać:

Wpływ szkoły na sukces życiowy uczniów

Szkoła jako lokalne centrum doradztwa zawodowego

Jak organ prowadzący może wspierać szkolne doradztwo zawodowe?



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.