Mapa Karier v 4.0.0

Wolontariat nie zawiedzie – to pierwszy krok w stronę wymarzonego zawodu!

Autor: Urszula Leszczyńska; Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024

A gdyby zacząć aktywność zawodową (właśnie – nie karierę, a raczej aktywność!) nie od wysyłania pustego CV do wymarzonego pracodawcy, ale od zdobywania kompetencji cenionych przez pracodawców jeszcze w trakcie edukacji szkolnej? Zachęć swoich uczniów do wolontariatu, który na pewno ich nie zawiedzie, ale zainspiruje do zdobywania coraz to nowych umiejętności i wiedzy, a przy tym pomoże im stawiać pierwsze kroki w stronę wymarzonego zawodu!

picture

Aktywność zawodowa to nie zawsze pieniądze

Jak przygotować młodych ludzi na stawianie pierwszych kroków na rynku pracy? Czy Twoi uczniowie martwią się, jak zdobędą swoją pierwszą pracę, która da im satysfakcję i wysokie zarobki oraz pozwoli wykorzystać kompetencje, a może i hobby? Martwisz się, bo oczami wyobraźni widzisz już, jak w przyszłości wysyłają liczne CV do pracodawców, którzy odrzucają je z powodu braku doświadczenia? Ale gdzie mają zdobyć to doświadczenie, skoro aby podjąć nawet najmniej wymagającą pracę, potrzeba już czymś się wykazać? Z pomocą może przyjść im wolontariat – dzięki niemu Twoi uczniowie zdobędą doświadczenie, które w przyszłości na wiele sposobów przyda im się w rozwoju aktywności zawodowej!

Wolontariat jest wspaniałym uzupełnieniem aktywności zawodowej.

Wolontariuszki i wolontariusze rozwijają dzięki niemu umiejętności i nabierają doświadczenia, również podczas wolontariatu w formie job shadowingu, czyli „podglądaniu” z bliska, jak wygląda praca w danej organizacji. Korzyści dla rozwoju zawodowego dostrzegają również ci, którzy młodych ludzi przyjmują pod swoje skrzydła, tym samym umożliwiając im zrobienie czegoś dobrego dla społeczeństwa. Dzięki udziałowi w działaniach organizacji młody człowiek daje się poznać, a tym samym być może – jeśli się sprawdzi – będzie kiedyś pracować w danym miejscu. Sama organizacja zyskuje również nową perspektywę i świeże spojrzenie na wiele prowadzonych przez siebie działań i potencjalnego przyszłego pracownika. Udzielanie się jako wolontariuszka czy wolontariusz w organizacji pozarządowej pozwala również dostrzec, że ścieżka kariery w trzecim sektorze prowadzi nie tylko przez małe, lokalne stowarzyszenia, ale także duże, rozpoznawalne, nowocześnie zarządzane organizacje o zasięgu ogólnopolskim, a czasem i międzynarodowym, w którym pracują przedstawiciele najróżniejszych zawodów, co stwarza wiele okazji do rozwoju zawodowego dla pracownika.

figure

Wolontariat to inwestycja w samego siebie

Wolontariat to wspaniały sposób na poznawanie świata, siebie czy innych, odkrywanie nowych możliwości zawodowych, zrozumienie, jak działają firmy, organizacje i instytucje. Tym samym wolontariat zachęca do eksploracji nowych dziedzin, stanowisk, zespołów, daje nowe spojrzenie i poszerza horyzonty, jeśli chodzi o miejsca pracy i ich charakterystykę. A wszystko to bez wcześniejszego przygotowania w zakresie konkretnego zawodu ani wykazania się nabytymi kompetencjami – wystarczy entuzjazm do nauki i odkrywania. Wolontariat pomaga młodym ludziom rozwinąć kompetencje, chociażby poprzez oferowane w wielu organizacjach wewnętrzne szkolenia dla zespołu wolontariackiego (na przykład z komunikacji, pracy w zespole czy z dziedziny, którą dana organizacja się zajmuje). Później, w trakcie pracy, wolontariuszki i wolontariusze rozwijają również nowe umiejętności zupełnie „mimochodem” – poprzez wykonywanie zadań czy obcowanie z innymi w zespole.

Często słyszy się, że wolontariat sprzyja nabywaniu umiejętności, których uczniowie nie mają zwykle szansy rozwinąć w szkole. Z pewnością jest to prawda, jednak działania wolontariackie są również okazją dla młodych ludzi, by zdali sobie sprawę, że wiele cennych umiejętności już posiadają, a co za tym idzie – by poczuli się pewniejsi siebie. Wolontariat daje im zatem możliwość wykorzystania tych zasobów – kompetencji, talentów, wiedzy czy czasu – w praktyce, poza ławką szkolną. To także okazja do poznania swoich słabszych stron i trudności, a więc i wartościowe źródło informacji o preferencjach uczniów co do wykonywanych w przyszłości zawodów.

Wolontariat to także szkoła empatii z prawdziwego zdarzenia. Młodzi ludzie udzielają się na rzecz innych, na rzecz lokalnej społeczności, poświęcają swój czas i energię, by czynić dobro, by pomóc chorym, potrzebującym, by wspomóc kampanie społeczne. A jednocześnie zwiększają swój potencjał społeczny, umiejętność wczuwania się w innych, rozumienia ich emocji. Wolontariat zatem przynosi korzyści obustronne! Niezależnie od rodzaju wolontariatu – czy jest to wolontariat akcyjny czy na stałe – jest to zawsze nauka odpowiedzialności, dotrzymywania terminów, komunikacji i pracy w zespole, ponieważ zawsze wiąże się z działaniem w zorganizowanej grupie na rzecz innych.

Treść CV, tak problematyczną dla uczniów i tak oczekiwaną przez pracodawców, wolontariat zatem może wypełnić – i to prawdziwie wartościową treścią. Warto uczniom zwrócić uwagę na to, że nie chodzi tu o wymienienie wszystkich akcji wolontariackich, w których wzięli udział, ale tak naprawdę o doświadczenie per se, które przy wykonywaniu tych działań zdobyli. A żeby opisać to doświadczenie, muszą być go świadomi i potrafić je nazwać. Wolontariat może im właśnie pomóc w określeniu zdobytych kompetencji.

Gdzie szukać wolontariatu

Warto pokazać uczniom, jak i gdzie szukać ofert i okazji do działania społecznego. Będzie im dzięki temu łatwiej postawić pierwsze kroki w świecie wolontariatu. Przekonają się, ile jest różnych form zaangażowania się, z których mogą wybrać coś, co im pasuje. Również online – na stronie e-wolontariat znajdziesz liczne pomysły, jak uczniowie mogą udzielać się społecznie w internecie, a platforma TuDu pozwoli im bezpośrednio podjąć pierwsze działania jako e-wolontariuszki i e-wolontariusze (więcej o TuDu przeczytasz w tym artykule w punkcie 2. Wolontariat online)!

Zachęć uczniów do zaglądania na strony internetowe lokalnych centrów wolontariatu, ośrodków kultury, szpitali i ośrodków pomocy społecznej. A może pójdziecie razem na wycieczkę do jednego z tych miejsc, żeby cała klasa zobaczyła, jak wygląda praca wolontariuszki w miejscowym schronisku dla zwierząt albo jak wolontariusz może pomóc w bibliotece miejskiej?

Centra i kluby wolontariatu funkcjonują również przy wielu szkołach. Są łącznikami pomiędzy placówką edukacyjną i uczniami a fundacjami i stowarzyszeniami, które ochotniczek i ochotników poszukują. W Twojej szkole nie ma jeszcze takiego centrum? A może założysz je z uczniami i razem nawiążecie współpracę z lokalnymi organizacjami? W opracowaniu działań mogą pomóc Ci materiały przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej o tym, jak zorganizować wolontariat szkolny. Możesz też zainspirować się działaniami istniejących już szkolnych klubów wolontariatu, jak na przykład tego w Górze czy w Lipianach.

Bardzo dobrymi źródłami wiedzy są również strona Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu, gdzie znajdziesz wiele inspiracji na temat tego, jak działać społecznie z młodymi ludźmi, oraz portal ngo.pl, gdzie uczniowie mogą znaleźć aktualne ogłoszenia organizacji poszukujących ochotniczek i ochotników.

Przypomnij też uczniom, że każda inicjatywa zaczyna się od entuzjazmu kilku osób: zachęć ich do zorganizowania wolontariatu na własną miarę i potrzeby! Jest wiele okazji do pomocy innym – uczniowie mogą sami zgłosić się do lokalnej biblioteki, świetlicy czy schroniska lub stworzyć Projekt Solidarności – działanie lokalne, na które można ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej, w ramach którego młodzi ludzie rozwiną przeróżne kompetencje i zdobędą doświadczenie, przede wszystkim w tak cenionej na rynku pracy przedsiębiorczości i pracy w grupie.

Zawód z dalszej perspektywy

Znajomość języków obcych otwiera na dzisiejszym globalnym rynku pracy wiele drzwi. Wolontariat międzynarodowy może pomóc młodym ludziom nauczyć się języków obcych! Warto zachęcać uczniów do poszukiwania możliwości wyjazdów na wolontariat za granicą. A jest takich opcji bardzo dużo – chociażby workcampy czyli wyjazdy, podczas których wolontariuszki i wolontariusze z całego świata spotykają się, żeby na przykład organizować zajęcia dla dzieci albo odbudować zabytkowy zamek, czy coraz bardziej popularne wyjazdy workaway, czyli pomoc (na przykład w opiece nad dziećmi czy w gospodarstwie) w zamian za nocleg. Dzięki takim misjom wolontariackim młodzi ludzie nie tylko ćwiczą angielski, francuski czy hiszpański, ale uczą się też wielu innych rzeczy – poznają nową kulturę, widzą, jak wygląda dana praca z bliska, uczą się życia – krótko mówiąc: zdobywają doświadczenie.

Przeczytaj więcej na temat różnych sposobów na wyjazdy połączone z wolontariatem dla młodych ludzi w naszym wpisie “Nie tylko praca. 12 pomysłów na pierwsze doświadczenia zawodowe Twoich uczniów”.

Wolontariat już teraz pojawia się w edukacji szkolnej, chociażby jako źródło dodatkowych punktów przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, ale warto, żeby towarzyszyła mu refleksja nad rozwojem zawodowym i osobistym.

Jesteś doradcą zawodowym, nauczycielem albo szkolnym koordynatorem wolontariatu? Rozmawiaj z uczniami o wolontariacie, razem eksplorujcie istniejące inicjatywy w Waszej lokalnej społeczności, stwórzcie coś nowego, udzielajcie się, zobaczcie, jak wolontariat można wykorzystać w rozwoju edukacyjno-zawodowym. Dzięki temu wszyscy zyskają nowe umiejętności, odkryją nowe możliwości, poznają nowe zawody i miejsca, a jednocześnie zrobicie coś dobrego dla innych. A to najwspanialsza droga do satysfakcji i sukcesu zawodowego!

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem e-wolontariatu w Twojej szkole? Polecamy Ci publikację Fundacji Dobra Sieć E-wolontariat w szkole. Dowiesz się z niej m.in. jak rozmawiać z uczniami o korzyściach bycia e-wolontariuszką i e-wolontariuszem (w rozdziale 3.), jakie są zasady formalnoprawne związane z wprowadzeniem e-wolontariatu w szkole (rozdział 5.) oraz w jaki sposób mówić o wolontariacie w klasie – w rozdziale 8. znajdziesz gotowe scenariusze lekcji, a w rozdziale 9. prawdziwe przykłady działających organizacji z wolontariatem hybrydowym bądź e-wolontariatem! (również zagraniczne – może będzie to dla Was inspiracja dla własnej inicjatywy lokalnej albo w internecie? Fundacja Dobra Sieć wydała też cały podręcznik o e-wolontariacie. Znajdziesz go tutaj.

Dostrzegasz inne korzyści z wolontariatu w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy? Masz pomysły, jak zaangażować młodzież w działania wolontariackie? Napisz do nas na adres: kontakt@mapakarier.orgTekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.