Mapa Karier v 4.0.0

TED, czyli inspirujące przemowy, które zaangażują Twoich uczniów - 12 propozycji

Autor: Klaudia Stano; Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023

Wyobraź sobie, że zapraszasz na lekcję niezwykłego gościa. Wiesz, że to świetny mówca, który potrafi zaciekawić i skłonić do refleksji. Wiesz, że jego słowa będą punktem wyjścia do gorących dyskusji w klasie. Czy to możliwe? Poznaj wyjątkową (i całkowicie darmową) stronę internetową, na której znajdziesz setki inspirujących, starannie przygotowanych wystąpień. Do udanych zajęć potrzebujesz jedynie rzutnika i głośników.  

picture

Rozmawiałam ostatnio z uczennicą liceum, która przyznała, że bardzo lubi niestandardowe lekcje, podczas których ma możliwość spotkać dorosłe osoby opowiadające o swojej pracy czy pasji. Wspomniała o dodatkowych warsztatach dziennikarskich w ramach międzyszkolnego projektu i specjalnie zaproszonym gościu, który opowiedział klasie o kulisach swojego zawodu. Dlaczego tak bardzo to lubi? Wcale nie dlatego, że przepadają standardowe lekcje. Dzięki spotkaniu z nową osobą pojawiają się w jej głowie nowe refleksje i pomysły. Zastanawia się nad swoją przyszłością, marzeniami, aspiracjami. Czy właśnie nie o takie przemyślenia chodzi nam podczas zajęć doradztwa zawodowego czy godziny wychowawczej?

 

Brzmi dobrze, jednak przecież nie zawsze mamy możliwość zorganizowania dla uczniów spotkań z ciekawymi gośćmi. To duży wysiłek logistyczny. I zupełnie się nie dziwię, że nauczyciele podejmują go jedynie sporadycznie. Dlatego w dzisiejszym wpisie proponuję Ci skorzystanie z zasobów serwisu www.ted.comInspirujące i lekkie w odbiorze (a jednocześnie głęboko przemyślane) przemowy TED to wręcz idealny zasób do wykorzystania na lekcji. Na końcu tego artykułu znajdziesz linki do 12 polecanych przez nas wystąpień, gotowych do wykorzystania w klasie.

figure

Dlaczego TED?

TED to platforma, dzięki której mamy dostęp do przemówień inspirujących postaci z całego świata. Prelegenci to osoby, które mają coś do powiedzenia. Niekoniecznie są bardzo znani. Łączy ich jedno – pasja i chęć dzielenia się wiedzą. Mimo iż wydają się spontaniczni na scenie, bardzo starannie przygotowują swoje wystąpienia. Przemowy nie mogą być banalne, nudne, niespójne… ani zbyt długie. Właśnie dlatego tak dobrze się ich słucha. Bardzo wysoka jakość to ogromna siła tej platformy. 

Znajdziemy prelekcje na każdy temat, poczynając od psychologii, a kończąc na fizyce kwantowej (dlatego sprawdzą się na każdym przedmiocie w szkole, bez wyjątku). Wiele z nich dotyka problemów motywacji, wyboru kariery czy samorozwoju. Biblioteka filmów nieustannie się rozrasta. Aktualnie mamy dostęp do ponad 3 tysięcy wideo, z których większość posiada polskie napisy (warto dodać, że przemowy są tłumaczone przez wolontariuszy - Twoi uczniowie również mogą się zaangażować). 

  Największą wartością TEDa (w mojej opinii) jest pobudzenie widza do refleksji. Przemowy, zbudowane zgodnie z najlepszymi praktykami storytellingu, wciągają bez reszty i uruchamiają procesy myślowe, które trwają jeszcze długo po wypowiedzeniu ostatnich słów przez prelegenta. Rezonują w odbiorcach, szczególnie jeśli dotykają ważnych dla nich tematów. Filmy często otwierają oczy na zjawiska i problemy, których dotąd nie byliśmy świadomi. 

figure

Gdzie znajdę filmy TED?

Wszystkie filmy posiadające polskie napisy znajdziesz tutaj. Możesz je filtrować ze względu na tematykę i długość. 

Jednak to nie wszystko - specjalnie dla nauczycieli i edukatorów od 2012 roku działa również platforma TedEd, wzbogacona o scenariusze zajęć i interaktywne quizy, którymi można się inspirować, przygotowując własną lekcję. Aby skorzystać z zasobów, należy się zalogować. Platforma udostępniana jest w języku angielskim, jednak można w każdej chwili automatycznie przetłumaczyć całą stronę na język polski (jeżeli korzystasz Google Chrome, wciśnij prawy przycisk myszy i zaznacz opcję “Tłumacz na język polski”).

Tutaj znajdziesz wszystkie lekcje, które posiadają polskie napisy. W serwisie TED Ed mamy możliwość filtrowania zasobów dodatkowo po przedmiocie i poziomie edukacyjnym. 

A może interesują Cię przemowy dotyczące kluczowych kompetencji przyszłości? Znajdziesz je w obszarze tematycznym „Myślenie i uczenie się”. Wybór jest bardzo szeroki.

figure

Jak wykorzystać TED na zajęciach w szkole?

Odpowiedź jest prosta – tak, jak chcesz! Nie ma jednej jedynie słusznej metody.

Oto kilka propozycji:

  • Jeśli jesteś doradcą zawodowym lub wychowawcą, skorzystaj z ogromnej puli filmów dotyczących motywacji, dyscypliny, szczęścia czy kariery zawodowej. Na końcu tego wpisu znajdziesz filmy polecane przez nas.
  • Jeśli jesteś nauczycielem przedmiotowym, poszukaj w zasobach TedEd filmów lub animacji pasujących do tematów przerabianych na zajęciach. (Np. przy omawianiu roli hormonów możecie obejrzeć tę animację: https://ed.ted.com/lessons/how-do-your-hormones-work-emma-bryce.)
  • Na przykładzie filmów TED można również uczyć się wystąpień publicznych. Podczas oglądania zaobserwujcie z uczniami, jakie techniki stosują prelegenci, aby zaciekawić widzów i utrzymać ich uwagę.

Polecane przemowy do wykorzystania w klasie

Poniżej znajdziesz propozycje 12 wystąpień TED, które możecie obejrzeć w klasie (we wszystkich dostępne są napisy w języku polskim - należy je włączyć w ustawieniach):

1. Emily Wapnick „Dlaczego niektórzy z nas nie mają jednego, prawdziwego powołania?”

Długość: 12 minut

Nie wiesz, kim chcesz zostać w przyszłości? To wcale nie musi być problem. Być może jesteś… multipotencjalistą i będziesz robić w życiu wiele różnych rzeczy. Inspirująca przemowa, szczególnie dla młodzieży, w kontekście przyszłych wyborów zawodowych, elastyczności i łączenia wielu zainteresowań w coś innowacyjnego.

2. Scott Dinsmore „Jak znaleźć pracę, którą pokochasz”

Długość: 18 minut

Znalezienie pracy, która da Ci satysfakcję, jest możliwe. Scott Dinsmore dzieli się swoim doświadczeniem – sam spędził w nielubianej pracy więcej czasu niż powinien, a obecnie pomaga innym odkryć swoją ścieżkę.

3. Angela Duckworth „Klucz do sukcesu? Wytrwałość”

Długość: 6 minut

Co wyróżnia ludzi sukcesu? Wysokie IQ, miejsce zamieszkania czy zamożność rodziny? Okazuje się, że jest to wytrwałość. W tym krótkim wystąpienia Angela Duckworth przekazuje esencję swoich wieloletnich badań. 

4. Julian Treasure „Jak mówić, aby ludzie chcieli słuchać?”

Długość: 10 minut

Każdy z nas mówi. To przecież nic trudnego, prawda? Okazuje się jednak, że często wpadamy w pułapki utrudniające komunikację. Dowiedzcie się, jakich błędów unikać i jakie techniki warto zastosować, aby inni chcieli nas słuchać.

5. Amy Cuddy „Język ciała kształtuje naszą osobowość”

Długość: 21 minut

Amy Cuddy dzieli się wskazówkami (na podstawie autorskich badań), jak możemy wykorzystać mowę ciała do wywierania większego wpływu na otoczenie i na… siebie. Dowiesz się m.in., co można zrobić przed rozmową rekrutacyjną, aby lepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy.

6. Bel Pesce „5 sposobów na zniszczenie swoich marzeń”

Długość: 6 minut

Jak nie odnieść sukcesu? M.in. wierząc w sukces z dnia na dzień, spoczywając na laurach i obwiniając innych o swoje niepowodzenia. Przewrotne wystąpienie, które skłoni Twoich uczniów do rozmowy o celach, marzeniach i aspiracjach. 

7. Adora Svitak „Czego dorośli mogą się nauczyć od dzieci?”

Długość: 8 minut

13-letnia prelegentka w zabawny sposób opowiada o tym, jaką przewagę nad dorosłymi mają dzieci i dlaczego czasami potrzebujemy „dziecinnego” podejścia do rzeczywistości. 

8. Adam Grant „Zaskakujące nawyki osób myślących kreatywnie”

Długość: 15 minut

Co łączy kreatywnych ludzi? Czy porażki i złe pomysły mogą nam wyjść na dobre? Energetyzująca i bardzo ciekawa prezentacja psychologa organizacji, Adama Granta. 

9. Matthew Walker „Sen to Twoja supermoc”

Długość: 19 minut

Dlaczego sen jest taki ważny? Matthew Walker, który bada zjawisko snu od ponad 20 lat, przedstawia najważniejsze powody, dla których nie warto rezygnować ze snu. Radzi też, co zrobić, aby spać lepiej. Wbrew pozorom jest to coś, co może wpłynąć na całe nasze życie (włącznie z karierą zawodową).

10. Anthony Goldbloom „Zawody, w których zastąpią nas maszyny – i gdzie to się nie uda”

Długość: 5 minut

Czy powinniśmy bać się postępującej automatyzacji rynku pracy? Anthony Goldbloom przedstawia w pigułce, w czym zawsze będziemy gorsi, a w czym lepsi od maszyn. Ten krótki film jest również podstawą scenariusza lekcji „Czy roboty zabiorą nam pracę?”, który znajdziecie w bezpłatnej publikacji Mapy Karier "Szkoła, praca, przyszłość" (str. 34)

11. Cameron Russell „Wygląd to nie wszystko. Wierzcie mi, jestem modelką”

Długość: 10 minut

Wiele młodych dziewczyn marzy o karierze modelki. Czy warto iść tą ścieżką? Wieloletnia modelka, Cameron Russell, szczerze opowiada o swojej pracy i wątpliwościach.

12. Memory Banda „Okrzyk wojowniczki przeciwko małżeństwu dzieci”

Długość: 13 minut

Wzruszająca historia odważnej dziewczyny z Malawi, która zdecydowała się sprzeciwić wieloletnim tradycjom swojej społeczności, wedle których już bardzo młode dziewczyny wychodzą za mąż i stają się matkami. Opowieść o odwadze i wytrwałości.

Czy masz inne, ulubione przemowy TED, które chciał(a)byś polecić innym nauczycielom? Napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org.Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.