Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Technik weterynarii

Pomagam w pracy lekarzowi weterynarii.

Technik weterynarii

Pomagam w pracy lekarzowi weterynarii.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy lekarz weterynarii ma zapewnioną pomoc, a ja, wykonując drobne zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne sprawiam, że ma więcej czasu na zajęcie się cięższymi przypadkami. Razem dbamy o zdrowie zwierząt domowych i hodowlanych poprawiając warunki ich życia.

Czym się zajmuję?

Asystuję lekarzowi weterynarii przy wykonywaniu zabiegów leczniczych, w tym operacji, oraz pobieram materiały do badań analitycznych, np. mocz, krew, zawartość żołądka. Samodzielnie przeprowadzam zabiegi pielęgnacyjne, np. kąpiel, obcinanie pazurów, czyszczenie uszu, myję, dezynfekuję i konserwuję narzędzia chirurgiczne i inny sprzęt medyczny, udzielam też pierwszej pomocy, jeśli zwierzak się zadławił lub jest ranny. 


Najczęściej pod moją opiekę trafiają zwierzęta, które zostały już wcześniej zbadane przez weterynarza, a ja wykonuję zlecone przez niego zabiegi. Podaję przepisane lekarstwa, w postaci tabletek, kroplówek albo zastrzyków. Zakładam opatrunki na rany i unieruchamiam złamane kończyny; mierzę temperaturę, tętno, liczbę oddechów. Przygotowuję zwierzęta oraz sprzęt niezbędny do operacji - gromadzę i dezynfekuję narzędzia chirurgiczne, układam zwierzę na stole operacyjnym, a po znieczuleniu unieruchamiam je w takiej pozycji, aby lekarz mógł łatwo dostać się do operowanego narządu. 
Golę sierść i dezynfekuję skórę zwierzęta przygotowując pole operacyjne, a podczas zabiegu podaję lekarzowi narzędzia, odsłaniam miejsce operacji. Pod nadzorem weterynarza uczestniczę też w przeprowadzaniu masowych szczepień, odrobaczeń i oprysków przeciw pasożytom zewnętrznym skóry lub piór u drobiu, bydła czy trzody chlewnej, wykonuję korektę rogów, kopyt i racic oraz zabiegi unasieniania zwierząt. Odkażam zagrody zwierzęce, samochody do przewozu zwierząt, place targowe. 


Co powinienem umieć?

Muszę znać się na gatunkach i rasach zwierząt domowych i gospodarczych i wiedzieć, w jakich warunkach powinny być hodowane. Muszę umieć oceniać jakość podawanego im pożywienia na podstawie opisu, zapachu, wyglądu oraz to, czy jest ono odpowiednie dla danego gatunku w danych warunkach, wiedzieć, jak pobierać i przechowywać nasienie zwierząt i jak przeprowadzać zabieg unasieniania. 


Muszę też wiedzieć, jak działa system identyfikacji i rejestracji zwierząt w zależności od gatunku: które muszą być znakowane przez wszczepianie mikroczipów, a które przez kolczykowanie, albo tatuowanie. 
W mojej pracy mam także częsty kontakt z właścicielami zwierząt. Muszę więc potrafić prosto i przystępnie tłumaczyć im konieczność przeprowadzania określonych zabiegów, podawania konkretnych leków, a jednocześnie umieć słuchać, bo często to właśnie od właściciela mogę dowiedzieć się istotnych informacji o stanie zdrowia zwierzęcia. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odwaga,
  • spostrzegawczość,
  • dokładność,
  • miłość do zwierząt,
  • odporność na widoki, które większość ludzi uznaje za nieprzyjemne lub wręcz odrażające, takie jak rozległe, ropiejące rany lub silne krwotoki.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w gabinetach weterynaryjnych, w schroniskach i lecznicach dla zwierząt, w ogrodach zoologicznych, w laboratoriach weterynaryjnych, w gospodarstwach hodowlanych, w weterynaryjnej inspekcji sanitarnej. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.