Prowadzę zajęcia z terapii poprzez sztukę.
Praca sprawia mi wiele satysfakcji, ponieważ dzięki moim zajęciom z wykorzystaniem różnych gałęzi sztuki ich uczestnicy uczą się radzić sobie z emocjami, pokonywać lęki, naprawiać relacje z rodziną i rówieśnikami, stają się bardziej otwarci na świat, odkrywają swoje talenty. Cieszę się, że mogę im w tym pomagać.
Prowadzę zajęcia z dorosłymi i z dziećmi mającymi różne problemy emocjonalne i zdrowotne. Wykorzystuję do tego biblioterapię, czyli terapię polegającą na czytaniu odpowiednio dobranych wierszy, opowiadań i książek, choreoterapię, czyli terapię tańcem, teatroterapię, czyli terapię polegającą na wykorzystaniu metod psychodramy, pantomimy oraz oglądaniu spektakli teatralnych.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na prowadzeniu różnych rodzajów terapii poprzez sztukę i wiedzieć, jak zapewnić moim podopiecznym podczas zajęć poczucie bezpieczeństwa, wiedzieć, jaki rodzaj terapii zastosować w przypadku osób z konkretnymi problemami emocjonalnymi lub zdrowotnymi oraz oceniać czy i jak szybko następuje u nich poprawa. Muszę też potrafić właściwie interpretować prace plastyczne, które wykonują uczestnicy moich zajęć, ponieważ w ten sposób mogę lepiej zrozumieć ich problemy i trudności, z którymi się zmagają.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w szpitalach, szkołach, sanatoriach, albo prowadzić własną firmę zajmującą się arteterapią.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.