Zdjęcie zawodu
W. męska

Kostiumografka

Projektuję i tworzę kostiumy teatralne i filmowe.

Kostiumografka

Projektuję i tworzę kostiumy teatralne i filmowe.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Praca nad kostiumami pozwala mi wykazać się talentem i kreatywnością. Spotykam wielu ciekawych i sławnych aktorów, reżyserów, scenografów i innych ludzi związanych z filmem, teatrem i telewizją. Moja praca przyczynia się do sukcesu konkretnego filmu albo sztuki i przynosi mi uznanie oraz nagrody.

Czym się zajmuję?

Projektuję kostiumy do sztuk teatralnych, filmów, seriali, reklam. Kostium, czyli ubranie, które ma na sobie aktor, musi pasować do postaci, którą odgrywa, oraz do konkretnej epoki historycznej, w której toczy się akcja filmu, serialu albo sztuki. Najpierw muszę więc zrobić projekt, zgodny z koncepcją plastyczną całości, a później zatwierdza go reżyser. Muszę też pamiętać, że każda produkcja ma określony budżet, więc moje projekty muszą mieścić się w założonych ramach finansowych. Tam, gdzie to możliwe, np. w ubraniach dla statystów, mogę stosować tańsze materiały, czy mniejszą ilość ozdobnych elementów. Kostium bywa szyty na miarę, albo, w przypadku współczesnych ubrań, jest kupowany w rozmiarze pasującym na konkretnego aktora. Zawsze potrzebne są jednak przymiarki a często i poprawki, by mieć pewność, że aktor będzie nie tylko dobrze wyglądał ale i dobrze się w nim czuł. Muszę też brać pod uwagę, co aktor będzie robił w konkretnym kostiumie. Elegancka suknia balowa powinna nie tylko przyciągać wzrok ale i dobrze się układać podczas tańca, zaś strój do jazdy konnej musi być wygodny i nie może ograniczać ruchów. W przypadku produkcji historycznych moje kostiumy muszą wyglądać jak prawdziwe ubrania z danej epoki. 


Jeśli postać, której kostium projektuję, nosiła mundur albo zbroję, powinnam konsultować ich wygląd z historykami wojskowości specjalizującymi się w konkretnej epoce. Czasem prościej i szybciej jest wypożyczyć potrzebne elementy ubioru i rekwizyty, dlatego muszę wiedzieć, skąd można je zdobyć. W filmach często kręci się zbliżenia, podczas których bardzo wyraźnie widać poszczególne elementy ubioru, dlatego kostiumy filmowe, o których wiadomo, że będą “grać” w takich zbliżeniach, muszą być dopracowane w najdrobniejszym szczególe, nawet szwy muszą być czasem celowo nierówne, a guziki - idealnie pasować do ubrania. Pracując nad kostiumem teatralnym nie muszę skupiać się na takich detalach, powinnam za to pamiętać, żeby strój był łatwy do zakładania i zdejmowania, ponieważ aktorzy podczas występu często mają bardzo mało czasu, by przebrać się w kolejny kostium. W pracy często towarzyszy mi stres, zwłaszcza kiedy mam mało czasu na stworzenie kostiumów, albo trzeba szybko poprawiać jakieś usterki, np. rozdarcia. Zmęczenie i nerwy znikają, kiedy patrzę na gotowy film albo sztukę, w której aktorzy mają na sobie moje kostiumy, a ja czuję wtedy dumę i satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać się na modzie obowiązującej w różnych okresach historycznych – wiedzieć, jakie ubrania zakładali na różne okazje ludzie bogaci, jakie służba, a jakie np. chłopi pracujący na roli, z jakich materiałów były szyte, jakie dodatki noszono: buty, biżuteria, nakrycia głowy, ozdoby do włosów. Muszę też wiedzieć, gdzie szukać informacji o wyglądzie i zasadach szycia historycznych ubrań: stare czasopisma o modzie, portrety ludzi z konkretnej epoki, ilustracje książkowe, zbiory muzealne… 


Muszę wiedzieć, jak zaprojektować kostiumy, żeby zmieścić się w budżecie konkretnej produkcji oraz skąd można wypożyczyć potrzebne elementy ubioru i rekwizyty. 
Muszę znać się na rodzajach tkanin, z których tworzy się kostiumy, oraz wiedzieć, jakich zamienników mogę użyć, np. plastik zamiast metalu, i w jakich warunkach to możliwe, np. dla statystów ale nie do zbliżeń. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • zdolności negocjacyjne,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • sumienność,
  • kreatywność,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji,
  • wyobraźnia przestrzenna.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować przy produkcji przedstawień teatralnych i operowych, filmów, seriali, teledysków, spotów reklamowych,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.