Zajmuję się badaniem struktur różnych materiałów wykorzystując do tego dyfrakcję promieni rentgenowskich na sieciach przestrzennych kryształów.
Zajmuję się badaniem struktur różnych materiałów wykorzystując do tego dyfrakcję promieni rentgenowskich na sieciach przestrzennych kryształów.
Moja praca daje mi ogromną satysfakcję, ponieważ pracując z różnymi materiałami przyczyniam się do rozwoju nauki, a moje odkrycia są wykorzystywane w wielu dziedzinach naszego codziennego życia. Na przykład krystalografia przyczyniła się do odkrycia struktur cząsteczek biologicznych, takich jak cholesterol, penicylina i insulina, a także struktury białka i DNA.
Badam materiały, które tworzą formy krystaliczne, ich strukturę molekularną i atomową. W obszarze moich zainteresowań znajdują się metale, gazy i materiały biologiczne, takie jak białka, kwasy nukleinowe czy wirusy. W swojej pracy wykorzystuję głównie techniki rentgenowskie. Interpretując wyniki pomiarów określam związki pomiędzy strukturą atomową kryształu a jego właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Dzięki mojej pracy można modyfikować właściwości badanego materiału tak, aby np. poprawić jego wytrzymałość, usprawnić przewodzenie prądu elektrycznego albo znaleźć sposób na jego selektywne zniszczenie.
Co powinienem umieć?
Żeby zostać krystalografem trzeba ukończyć studia o odpowiednim kierunku. Może to być chemia, materiałoznawstwo, fizyka czy biologia. Wybór kierunku studiów zależy od dziedziny, w której chcę się specjalizować. Przykładowo, jeśli chcę się zajmować krystalografią białek, muszę ukończyć studia biologiczne. Wiele potencjalnych miejsc pracy będzie wymagać ode mnie szerszej wiedzy dodatkowej, przykładowo z zakresu biologii strukturalnej czy farmakologii, w zależności od branży czy specjalizacji.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Jako krystalograf znajdę zatrudnienie wszędzie tam, gdzie prowadzi się badania krystalicznych form różnych materiałów. Mogą to być prywatne firmy, instytucje naukowe lub jednostki badawcze. Mogę też pracować jako wykładowca akademicki.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.