Mapa Karier v 4.0.0

Kurs Coaching kariery na miarę XXI wieku: FAQ

Autor: Urszula Leszczyńska; Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024

Szukasz sposobu, jak rozwinąć własne kompetencje zawodowe w zakresie doradztwa? Zastanawiasz się, jak być profesjonalist(k)ą w swojej pracy? Odkryj bezpłatny, innowacyjny kurs e-learnigowy stworzony z myślą o doradczyniach i doradcach z całej Europy.

picture

figure

Kurs Coaching kariery na miarę XXI wieku znajdziesz tutaj.

Czym jest kurs Coaching kariery na miarę XXI wieku?

Kurs Coaching kariery na miarę XXI wieku to bezpłatny kurs online stworzony dla doradców i doradczyń zawodowych oraz wszystkich osób, które chcą rozwijać swoje kompetencje i stawiać czoła wyzwaniom współczesnego świata, rynku pracy i nowinkom technologicznym. Kurs to wirtualna przestrzeń do zgłębiania różnorodnych tematów z zakresu doradztwa zawodowego, mentoringu kariery i rozwoju kompetencji.

Czy to kurs dla mnie?

Kurs skierowany jest do: doradców zawodowych i doradczyń zawodowych świadczących usługi doradcze i pracujących z różnymi klientami (z młodzieżą, dorosłymi) oraz w różnych kontekstach (w sektorach prywatnym i publicznym); edukatorów i edukatorek oraz osób prowadzących szkolenia w zakresie doradztwa zawodowego (związanych np. z instytucjami akademickimi, stowarzyszeniami zawodowymi czy placówkami edukacyjnymi); studentów i studentek z wydziałów zajmujących się doradztwem zawodowym.

Czy potrzebuję konkretnych kwalifikacji/wiedzy przed przystąpieniem do kursu?

Nie, najważniejsza jest motywacja do nauki i rozwoju kompetencji! W kursie omawiamy wiele zagadnień z perspektywy osób, które mają już doświadczenie w doradztwie zawodowym. Stosujemy też ćwiczenia oparte na autorefleksji dotyczącej własnej pracy. Kurs jest więc skierowany zarówno do doradców i doradczyń zawodowych, którzy mają już doświadczenie w pracy z klientami, jak i dla nowoupieczonych specjalistów w dziedzinie doradztwa zawodowego.

Co zawiera kurs?

Kurs składa się z czterech modułów: Współczesny rynek pracy, Rozwój zawodowy i osobisty doradcy, Doradztwo zawodowe w edukacji oraz Zmieniająca się rola doradcy zawodowego. W każdym z modułów odnajdziesz zróżnicowane materiały – teksty, wideo i audio – oraz interaktywne ćwiczenia i pytania do refleksji.

Treści kursu skonstruowane są tak, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby obecnego rynku pracy i sytuacji doradczyń i doradców zawodowych w Europie. W kursie podejmujemy ważne aktualne tematy i przybliżamy najnowsze trendy, teorie i dobre praktyki z zakresu doradztwa zawodowego i mentoringu kariery, które możesz wykorzystać w swojej działalności z klientami i dla własnego rozwoju.

Czego dokładnie się nauczę?

W ramach e-learningu masz dostęp do wysokiej jakości treści i ćwiczeń z zakresu doradztwa zawodowego w perspektywie europejskiej. Każdy z czterech modułów podejmuje inne kwestie w ramach świata pracy i rozwoju kompetencji. W module Współczesny rynek pracy odkryjesz, jak na przestrzeni lat zmieniał się rynek pracy, a wraz z nim doradztwo zawodowe, a także zgłębisz takie pojęcia, jak: digitalizacja, automatyzacja i umiejętności LMI.

Kurs

Moduł Rozwój zawodowy i osobisty doradcy daje Ci okazję, by zastanowić się, co możesz zrobić, by rozwijać swoje kompetencje i stać się jeszcze lepszym/lepszą profesjonalistą/profesjonalistką w swojej dziedzinie, również poprzez dbałość o swój wizerunek w świecie online i offline, ale jednocześnie chroniąc się przed wypaleniem zawodowym i dbając o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

W kursie

W module Doradztwo zawodowe w edukacji dowiesz się, jak tworzyć programy edukacyjne wspierające uczniów w rozwoju kariery, a także zgłębisz temat kompetencji kariery i poznasz model oksymoronów opracowany przez norweskich badaczy.

Kurs

Moduł Zmieniająca się rola doradcy zawodowego to część poświęcona szukaniu relacji między najnowszymi trendami w doradztwie zawodowym oraz zmianami społecznymi i technologicznymi wpływającymi na rolę doradców i doradczyń zawodowych.

W kursie

Ile kosztuje korzystanie z kursu?

Kurs Coaching kariery na miarę XXI wieku jest zupełnie bezpłatny. Możesz zapisać się na kurs, uczyć się, korzystać z materiałów i uzyskać zaświadczenie ukończenia bez żadnych opłat.

W jakim języku będę się uczyć?

Kurs dostępny jest w pięciu wersjach językowych: po polsku, angielsku, czesku, słowacku i norwesku. Możesz wybrać każdą z wersji językowych, niezależnie od Twojej lokalizacji.

Co muszę zrobić, żeby zapisać się na kurs?

Aby skorzystać z kursu, należy zarejestrować się na jego stronie internetowej(przycisk Zacznij naukę). Po utworzeniu bezpłatnego konta otrzymasz dostęp do czterech modułów i możliwość monitorowania własnych postępów w nauce.

Czy muszę ukończyć wszystkie moduły?

Każdy z czterech modułów kursu stanowi odrębną całość. Możesz sam/a zdecydować, w jakiej kolejności się uczysz i które moduły są dla Ciebie interesujące. Zachęcamy do przejścia przez wszystkie moduły, ponieważ są one względem siebie komplementarne, jednak ukończenie wszystkich czterech nie jest konieczne.

Czy otrzymam zaświadczenie?

Tak. Kurs składa się z czterech modułów. Po ukończeniu każdego z nich otrzymasz możliwość pobrania imiennego zaświadczenia ukończenia danego modułu. Kiedy ukończysz cały kurs (wszystkie moduły), będziesz mogła/mógł otrzymać również *imienne zaświadczenie ukończenia całego kursu Coaching kariery na miarę XXI wieku. *Wystarczy, że wypełnisz ten krótki formularz i podasz nam dane do wystawienia zaświadczenia, a my odeślemy Ci dokument drogą mailową!

Ile czasu zajmie mi ukończenie kursu?

Wszystko zależy od Ciebie! Średni czas ukończenia jednego modułu to 1,5-2 godziny. Niektóre tematy mogą od Ciebie wymagać większego skupienia niż inne, a czasami materiały dodatkowe mogą Cię zainteresować i nad danym zagadnieniem spędzisz znacznie więcej czasu niż myślałaś/łeś. My zachęcamy do ukończenia kursu we własnym tempie, które najbardziej Ci odpowiada :)

W jaki sposób mogę się uczyć z kursem?

Forma kursu Coaching kariery na miarę XXI wieku daje Ci dużo wolności i elastyczności. To Ty decydujesz o sposobie i tempie nauki oraz o tym, które z tematów zgłębisz dalej.

figure

Własne tempo nauki

Kurs dostępny jest 24/7 i jest w pełni online, dzięki czemu możesz uczyć się, kiedy tylko chcesz. To Ty decydujesz o tym, jak szybko ukończysz dany etap. Możesz również przerwać naukę w każdym momencie i wrócić do nauki później.

Moduły

Kurs podzielony jest na cztery moduły, z których każdy stanowi odrębną całość, ale które są względem siebie komplementarne tematycznie. To Ty wybierasz które treści są dla Ciebie najbardziej interesujące, i decydujesz o kolejności ukończenia poszczególnych modułów.

Interaktywna nauka

Chcieliśmy jak najbardziej włączyć uczących się w naukę, więc w kursie wykorzystaliśmy elementy praktyczne i interaktywne takie jak ćwiczenia, autorefleksję oraz materiały audio i wideo.

Materiały źródłowe

Do niemal każdego z ponad 60 slajdów dodaliśmy zewnętrzne źródła – linki i publikacje – które stanowią inspirację do dalszych poszukiwań i pogłębiania danego zakresu tematycznego.

Poniżej kilka wskazówek, by wyciągnąć z kursu jeszcze więcej:

1. Wykorzystaj networking i peer learning (więcej dowiesz się w kursie!). Znajdź partnera do nauki! Razem przejdźcie przez kurs, motywujcie się w rozwijaniu kompetencji i dzielcie się przemyśleniami.

2. Otwórz się na inspiracje. Poznawaj treści, z którymi spotykasz się po raz pierwszy, ale nie zapominaj też o tych, z których wydaje Ci się, że już wszystko wiesz. Nawet temat, który wydaje Ci się dobrze znany, w kursie może być pokazany nieco z innej perspektywy i albo pomóc Ci utrwalić wiedzę, albo przynieść nowe inspiracje w Twojej dziedzinie.

3. Powiedz innym, że się rozwijasz.Wykorzystaj informacje zaczerpnięte z kursu do budowy swojego autorytetu w dziedzinie doradztwa zawodowego i wzmocnij markę osobistą. Powiedz innym, że rozwijasz kompetencje, pokaż, że jesteś ekspertem/ekspertką nastawioną/ym na rozwój i o otwartym umyśle. Twoi odbiorcy na pewno to docenią, a Ty staniesz się „rozwojowym influencerem” :)

Czy mogę się dzielić informacją o kursie?

Oczywiście! Jeśli znasz kogoś, kto byłby zainteresowany rozwojem kompetencji poprzez nasz kurs online, podziel się z nią/nim linkiem do platformy e-learningowej :)

W naszym kursie dużo mówimy o networkingu i dzieleniu się wiedzą z innymi praktykami z branży – może wykorzystasz kurs do ćwiczenia tych umiejętności i opowiesz komuś o tym, czego nauczyłaś/łeś się w ramach któregoś z modułów, albo razem przejdziecie przez kurs, wspierając się nawzajem w nauce.

Czy mogę o was napisać?

Tak! Będziemy wdzięczni, jeśli podzielisz się informacją o kursie w swojej sieci kontaktów – osobiście albo w mediach społecznościowych. Pamiętaj, żeby wspomnieć, że jest to projekt zrealizowany w ramach programu Erasmus+.

Czy mogę wykorzystać materiały z kursu we własnej działalności?

Tak, bardzo zachęcamy do wykorzystywania ćwiczeń i treści z kursu oraz tworzenia własnych materiałów edukacyjnych na podstawie naszego kursu online. Kurs udostępniamy na zasadach licencji Creative Commons CC BY-NC-SA 4.0. Pamiętaj więc, by przede wszystkim zawsze podać źródło inspiracji oraz autorki i autorów oryginalnej wersji! Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat tego, jak wykorzystywać i udostępniać materiały z kursu.

Kto jest autorem kursu?

Kurs został stworzony przez pięć europejskich organizacji: Sdružení pro kariérové poradenství a kariérový rozvoj (Czechy), Združenie pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry (Słowacja), Uniwersytet Høgskolen i Innlandet (Norwegia), SantiaX (Czechy) oraz Fundacja Katalyst Education (Polska), tworząca Mapę Karier.

Autorkami i autorami treści kursu są ekspertki i cenieni eksperci z tych organizacji – doradcy zawodowi oraz praktycy w zakresie edukacji i kariery – którzy podzielili się wiedzą i doświadczeniem, tworząc treść każdego z modułów.

**Urszula Leszczyńska i Marta Wrzosek z zespołu Mapy Karier są autorkami modułuRozwój zawodowy i osobisty doradcyoraz konsultowały treści pozostałych modułów, opracowanych przez organizacje partnerskie.

Kurs jest rezultatem projektu “E-learning for Career Guidance Practitioners” realizowanym i finansowanym w ramach programu Erasmus+.

Skąd pomysł na kurs?

Pomysł na stworzenie kursu powstał podczas wcześniejszego projektu Erasmus+ “Quality in Career Guidance”, którego partnerem była również czeska organizacja Sdružení pro kariérové poradenství a kariérový rozvoj. Jednym z rezultatów tego projektu był program mentoringowy wspomagający doradców zawodowych i doradczynie zawodowe w rozwoju kompetencji. Informacja zwrotna od osób testujących program w fazie pilotażowej natchnęła nas do stworzenia platformy e-learningowej, która oferowałaby wysokiej jakości i w pełni dostępne materiały dla doradców i doradczyń zawodowych.

Jaki jest cel kursu?

Naszym celem było stworzenie kursu, który odpowiadałby jak najlepiej na potrzeby doradczyń i doradców zawodowych w krajach partnerskich. Dlatego też w pierwszej fazie projektu przeprowadziliśmy analizę tekstów źródłowych i dostępnych materiałów służących praktykom do rozwoju ich kompetencji. Zorganizowaliśmy również badania fokusowe, w których udział wzięły osoby zajmujące się doradztwem zawodowym w każdym z państw partnerskich. W ten sposób dowiedzieliśmy się, jak wygląda sytuacja doradztwa zawodowego oraz w każdym z krajów, porównaliśmy potrzeby i bolączki doradczyń i doradców w Polsce, Słowacji, Czechach oraz Norwegii i stworzyliśmy kurs w oparciu o wnioski z fazy badawczej.

Jak mogę się skontaktować z twórcami kursu?

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią, zgłosić uwagę do kursu, dowiedzieć się więcej na temat procesu tworzenia materiałów lub nawiązać z nami współpracę – napisz do nas przez formularz kontaktowy lub bezpośrednio na kontakt@mapakarier.org. Możesz też skontaktować się z każdą z organizacji partnerskich bezpośrednio. Dane twórców kursu znajdziesz tutaj.

Co dalej? Gdzie jeszcze zdobędę nową wiedzę i umiejętności doradztwa zawodowego?

Potraktuj kurs jako jeden z przystanków na Twojej drodze rozwoju zawodowego i osobistego. Aby dalej poszerzać zakres kompetencji i sieć kontaktów, zachęcamy Cię do zapoznania się z cyklem webinarów Mapy Karier, gdzie znajdziesz inspiracje i wskazówki, jak prowadzić doradztwo zawodowe (i nie tylko!), i lektury naszego Bloga, gdzie piszemy na ważne tematy wokół doradztwa zawodowego. A żeby nie pominąć żadnych okazji do doskonalenia się, zapisz się na newsletter Mapy Karier :)Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.