WSDZ– jak zaplanować i ewaluować doradztwo zawodowe w szkole
Autor: Zespół Mapy Karier; Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024
Jak napisać Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego? Kiedy go przygotować? Czym WSDZ różni się od programu doradztwa zawodowego w szkole, a czym od programu realizacji doradztwa w klasach VII i VIII? Skąd czerpać materiały do treści doradczych w klasach I-III? Nasz webinar pomoże Ci opracować WSDZ i zaplanować ewaluację doradztwa zawodowego w trakcie roku szkolnego.
Przepisy dotyczące WSDZ
Podstawowym aktem prawnym regulującym organizację doradztwa zawodowego w szkole jest Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. 2019 poz. 325). Zgodnie z zapisami § 4 Rozporządzenia:
„Na każdy rok szkolny w szkole opracowuje się program realizacji doradztwa zawodowego, uwzględniający wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego.”
Także w § 4 znajdziecie informację, że za przygotowanie programu odpowiada „doradca zawodowy albo inny nauczyciel lub nauczyciele odpowiedzialni za realizację doradztwa zawodowego w szkole, wyznaczeni przez dyrektora szkoły.”
Wielu z Was zastanawia się, do kiedy należy przygotować dokumenty. Rozporządzenie MEN reguluje także datę, do której program doradztwa zawodowego powinien zostać zaakceptowany: „Dyrektor szkoły, w terminie do dnia 30 września każdego roku szkolnego, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, zatwierdza program”(§ 4. ust. 4 Rozporządzenia).
Jak przygotować WSDZ?
Jak zatem przełożyć wytyczne Rozporządzenia na szkolną rzeczywistość i gdzie szukać dobrych praktyk? Podczas webinaru Czas na WSDZ – jak zaplanować i ewaluować doradztwo zawodowe prof. UAM dr hab. Małgorzata Rosalska, pedagog i doradca zawodowy w Szkole Podstawowej nr 25 w Poznaniu, wyjaśniła różnice pomiędzy dokumentami, za które odpowiedzialny jest szkolny koordynator doradztwa zawodowego, oraz podzieliła się praktycznymi wskazówkami przydatnymi przy ich tworzeniu.
Zachęcamy Cię do obejrzenia całego nagrania, a poniżej prezentujemy spis dobrych praktyk, na które powołuje się prowadząca.
Webinar Czas na WSDZ – jak zaplanować i ewaluować doradztwo zawodowe:
Dobre praktyki
Szukasz pomysłów na wzbogacenie WSDZ-u i programu realizacji doradztwa zawodowego?
- czerp z dobrych praktyk: dokumenty opracowane na potrzeby Szkoły Podstawowej nr 25 w Poznaniu;
- skorzystaj z: pomysłów na zajęcia z Mapą Karier na każdym etapie edukacyjnym;
- sięgnij po literaturę dla siebie, np. B. Forma, A. Przepióra, Poznajemy zawody, Część 1, 2, 3, Wydawnictwo Bliżej Przedszkola, Kraków 2016;
- poleć literaturę swoim uczniom, np. S. Cottrell, Podręcznik umiejętności studiowania, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2007, czy S. Covey, 7 nawyków skutecznego nastolatka, Rebis, Poznań 2011;
- przejrzyj materiały ORE (Uwaga: niektóre z nich nie są aktualizowane);
- a przede wszystkim zaufaj swojej intuicji i stwórz coś ciekawego i przydatnego dla Twoich uczniów!
Jak Twoja szkoła wspiera jakość doradztwa zawodowego? Zaproponuj dyrekcji zakup gry w ramach szkolnego budżetu na pomoce dydaktyczne! Zawodoznawcza talia kart net.WORK może trafić do Twojej klasy! Odwiedź nasz sklep i dowiedz się więcej.
Masz pytania dotyczące webinaru? A może chcesz podzielić się doświadczeniem z tworzenia WSDZ i programu doradztwa zawodowego w Twojej szkole? Napisz do nas: kontakt@mapakarier.org