Mapa Karier v 4.0.0

Skąd się biorą dane w Mapie Karier?

Autor: Zespół Mapy Karier; Ostatnia aktualizacja: 24.04.2025

Dowiedz się, z jakich źródeł i baz danych korzystamy, opisując ścieżki edukacyjne zawodów, wymagane kwalifikacje i umiejętności oraz publikując statystyki dotyczące wielkości rynku pracy i zarobków w danej branży.

picture

Opisy zawodów w Mapie Karier tworzymy na podstawie informacji z wielu źródeł. Zanim jednak te dane trafią na naszą stronę, poddajemy je gruntownej obróbce. W dalszej części tego wpisu dowiesz się, skąd czerpiemy surowe dane i dlaczego należy do nich podchodzić z pewną dozą krytycyzmu.

Opisy zawodów

Pełne opisy zawodów tworzymy, opierając się na dostępnych publikacjach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz innych instytucji publicznych i organizacji pozarządowych zajmujących się doradztwem zawodowym. Charakterystyka wielu zawodów zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego poszukujemy również informacji u pracodawców oraz w ogłoszeniach o pracę. 

Przykładowe ścieżki edukacyjne

Ścieżkach kariery prezentujemy jakie są etapy i długość trwania drogi do osiągnięcia pełnych wymogów koniecznych do wykonywania danego zawodu. Uwzględniamy lata edukacji w szkole, miesiące potrzebne do ukończenia konkretnych kursów i pokazujemy niezbędne do zaliczenia egzaminy. Nasza baza informacji o kwalifikacjach wzorowana jest na systemie Krajowych Ram Kwalifikacji.

Kwalifikacje i umiejętności

Opisy wiedzy i umiejętności potrzebnych do zdobycia danego zawodu tworzymy na bazie danych publikowanych przez instytucje publiczne i organizacje pozarządowe (m.in. publikacje takie jak: Przewodnik po zawodach MRiPS, Klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, filmy edukacyjneInformatory Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i portal Ośrodka Rozwoju Edukacji - podstrona o doradztwie zawodowym). 

Rynek pracy i zarobki

Wielkość rynku pracy dla grupy zawodowej Kelnerzy i barmani:

picture

Dokładne dane dotyczące liczby osób pracujących w poszczególnych zawodach nie są publicznie dostępne. Wartość, którą podajemy w Mapie, to łączna liczba osób zatrudnionych w zawodach tzw. grupy średniej, do której należy dany zawód, zawsze według najnowszego raportu GUS (w klasyfikacji wyróżnia się ok. 140 grup średnich zawodów zawierających profesje o podobnej specyfice). 

figure

Dodatkowo, w Mapie Karier pokazujemy strukturę zatrudnienia w podziale na sektor publiczny/prywatny oraz płeć, dzięki czemu od razu widzimy, które zawody są zdominowane przez mężczyzn, a które przez kobiety.

picture

Zarobki

Te informacje wzbudzają największe emocje i ciekawość, ale i one są wynikiem pewnych uogólnień. Na podstawie publicznie dostępnych danych (raporty GUS-u "Struktura wynagrodzeń według zawodów"). W Mapie Karier podajemy średnie wynagrodzenie brutto dla zawodów grupy średniej, do której zalicza się zazwyczaj kilka zawodów (o czym wspominaliśmy wyżej). Każdy z tych zawodów ma nieco inną specyfikę. W wielu profesjach kluczowe znaczenie ma stopień awansu zawodowego (np. z jednej strony popularny sommelier lub aktor filmowy, z drugiej początkujący barman lub aktor teatralny), co oczywiście przekłada się na duże zróżnicowanie w zarobkach.

Zarobki dla grupy zawodowej Kelnerzy i barmani:

picture

Masz pytania lub wątpliwości? Korzystasz z Mapy Karier? Napisz do nas na adres: kontakt@mapakarier.org.



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.